Royal Mail okroi kadrę menedżerską

opublikowano: 25-03-2014, 12:40

Royal Mail, brytyjska królewska poczta, która działa na rynku od 1512 r. planuje redukcję 1600 etatów w ramach programu obniżania kosztów. Co istotne, większość z cięć ma dotyczyć kadry kierowniczej w siedzibie głównej, informuje serwis BBC.

Jak wynika z szacunków spółki, netto likwidacji może ulec około 1300 miejsc pracy, gdyż firma planuje utworzenie 300 nowych stanowisk lub zmodyfikowanie obecnych.
Cięcia kosztów pracowniczych powinny w latach 2014-15 zaowocować oszczędnościami rzędu 25 mln funtów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Zdaniem Moya Greene’a dyrektora generalnego Royal Mail „cięcia były konieczne, aby skutecznie konkurować na rynku listów i paczek". Dodał, że nie będą miały żadnego wpływu na zwykłych pracowników z tzw. pierwszej linii, w tym listonoszy i kobiety.

Z firmy, której akcje po prywatyzacji od października 2013 r. notowane są na londyńskiej giełdzie, w ciągu minionych dziesięciu lat odeszło już 50 tys. pracowników. Obecnie poziom zatrudnienia przekracza 100 tys.

Zapowiedziana redukcja zatrudnienia wywołała już sprzeciw jednego ze związków działających w firmie. Unite, który reprezentuje 7 tys. menedżerów w Royal Mail ostrzegł, że cięcia wywołają spór zbiorowy.

Royal Mail prognozuje, że cięcia w etatach kosztować będą firmę około 100 mln GBP, co zwiększy łączny koszt transformacji kosztowej w latach 2013-14 do 230 mln GBP. Pierwotnie szacowano ją na 160 mln GBP.

Mimo tak wysokich kosztów, spółka podtrzymała plany zainwestowania w swoją działalność około 1,2 mld GBP w latach 2013-15. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane