Rozłożą lub umorzą

Marta Biernacka
opublikowano: 25-04-2005, 00:00

Są procedury, które pomogą przedsiębiorcom zadłużonym w ZUS. Aby rozłożyć dług na raty, trzeba złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty.

Zdarzają się, że prowadzący działalność gospodarczą nie może opłacać obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Było tak w przypadku jednego z naszych czytelników.

Zanim pan Stanisław poważnie zachorował, prowadził działalność gospodarczą i w terminie opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne. Długotrwała choroba uniemożliwiła opłacanie składek, dług narastał ponad rok. W grudniu 2004 pan Stanisław rozpoczął procedurę oddłużeniową i czeka teraz na rozpatrzenie wniosku.

Możliwe raty...

Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą i ma zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, może ubiegać się o rozłożenie na raty, lub umorzenie długu. Te możliwości dotyczą jednak tylko tych ubezpieczonych, którzy płacą składki na własne ubezpieczenie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może rozłożyć na raty zaległe składki, odsetki za zwłokę, koszty upomnienia i koszty egzekucyjne. Należności mogą być rozłożone na raty m.in. w przypadku klęski żywiołowej, śmierci dłużnika, trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej dłużnika, zawarcia przez dłużnika sądowego postępowania bankowego lub upadłości banku, w którym dłużnik posiadał środki na rachunku bankowym.

W przypadku zawarcia umowy w sprawie rozłożenia należności na raty, ZUS ustala opłatę prolongacyjną.

...lub umorzenie

Zgodnie z ustawą, należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą być umarzane w przypadku całkowitej nieściągalności składek oraz wtedy gdy: opłacanie należności pozbawiłoby dłużnika i jego rodzinę możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych; poniesienione straty materialne nastąpiły w wyniku klęski żywiołowej; zadłużenie wynika z przewlekłej choroby dłużnika.

Powody, które tu wymieniliśmy, nie stanowią zamkniętej listy. Udzielenie ulg lub umorzenie zadłużenia zależy od uznania zakładu, który decyzję uzależnia od analizy dołączonych do wniosku dokumentów. Dlatego też warto zadbać, by wniosek przedstawiany w ZUS był kompletny. Brak któregoś z załączników może znacznie wydłużyć procedurę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Biernacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rozłożą lub umorzą