Rozpoczęło się drugie podejście

opublikowano: 29-01-2013, 00:00

BUDŻET UNII EUROPEJSKIEJ

Gorący komentarz po nieudanym budżetowym szczycie Rady Europejskiej z 23 listopada zatytułowałem „Odchodzimy na drugi krąg”. Przypomnę, że wtedy pełne politycznego dramatyzmu starcie w sprawie ram finansowych Unii Europejskiej na siedmiolatkę 2014-20 stanęło przed ścianą niemożności porozumienia.

Przewodniczący Herman Van Rompuy szybko to zrozumiał i bez przeciągania obrad ogłosił ich odroczenie. Ponowna próba budżetowego lądowania podjęta zostanie 7-8 lutego, a w związku z tym unijna maszyna rozpoczęła już krążenie. Wczoraj wsiadł do niej premier Donald Tusk, sondujący w Paryżu, co nowego ma do powiedzenia prezydent Francois Hollande.

Powtórkowy szczyt już od fazy przygotowawczej okazuje się nietypowy. Herman Van Rompuy najpierw ustalił jego termin, żeby szefowie państw i rządów mogli dopasować kalendarze, a dopiero później ogłosił agendę. Na wszelki wypadek została ona zapisana ostrożnościowo „Starania o porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych 2014-20”.

Nie może być mowy o żadnej nowej czy radykalnie zmienionej propozycji budżetu, spodziewać się można co najwyżej drobnych korekt w stosunku do propozycji rozdanej na poprzednim szczycie w nocy 22/23 listopada.

Od tamtego czasu absolutnie nie zmieniła się najważniejsza przyczyna plajty. Państw będących płatnikami netto nadal nie zadowala obcięcie wieloletniego budżetu o mniej więcej 75 mld EUR w stosunku do wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej, opiewającej na mniej więcej bilion.

Pod duchowym przewodem premiera Davida Camerona, uskrzydlonego jego najnowszym manifestem w sprawie brytyjskiej przynależności do UE, płatnicy żądają dalszych cięć w skali około 30 mld EUR, ale już nie tyle w którejś z branżowych polityk, ile w rozpasanej unijnej administracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane