Rozsądek zwycięży

Łukasz Ruciński
28-04-2003, 00:00

Przygotowany przez nas projekt zostanie rozpatrzony przez parlament. Poszło szybciej, niż sie spodziewaliśmy! Grupa 18 posłów wniesie projekt do laski marszałkowskiej. To pokazuje, że zmiana obecnego art. 32a ustawy o VAT — przepisu źle napisanego, niepraktycznego, dającego podatnikowi iluzoryczne uprawnienia — jest sprawą pilną. Pozwala też bez fałszywej skromności sądzić, że nasza propozycja jest dobra, a przynajmniej warta rozważenia.

Co chcieliśmy zmienić? Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, nabywca towaru lub usługi traci prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli sprzedawca nie posiada kopii faktury. Jeżeli mimo to odliczy, naraża się dodatkowo na 30- -proc. sankcję VAT. Ponieważ nabywca nie ma żadnego wpływu na działania sprzedawcy, stworzono obecnie obowiązujący art. 32a ustawy o VAT. Sęk w tym, że przepis ten w praktyce niczego podatnikowi nie gwarantuje. Wprowadza za to zamieszanie i naraża na koszty obie strony transakcji. Dlatego opracowaliśmy naszą wersję przepisu.

Jeżeli zostanie przyjęta, nabywca będzie mógł zwrócić się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy sprzedawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Jeżeli otrzyma odpowiedź twierdzącą, będzie mógł odliczyć podatek naliczony bez względu na to, czy kontrahent posiada kopię faktury (to już problem sprzedawcy). Przewidzieliśmy również okoliczność, gdy urząd ociąga się z odpowiedzią. W tej sytuacji, podatnik może działać tak, jakby dostał potwierdzenie rejestracji. Niech konsekwencje opieszałości urzędników ponosi fiskus, a nie podatnik!

Mamy satysfakcję, że zrobiliśmy dla przedsiębiorców coś pożytecznego. Nie zamierzamy spocząć na laurach. Prace w parlamencie będą trwały jeszcze długo, a ich rezultat nie jest przesądzony. Będziemy jednak je obserwować i w razie potrzeby tłumaczyć i przekonywać do naszego pomysłu. Czytelników natomiast zachęcamy do nadsyłania nam kolejnych propozycji do „Tropem absurdów prawnych”. Akcja trwa!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Rozsądek zwycięży