Rozświetlić mroczne zakamarki domów i biur

opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Konstrukcja naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) rozwiązuje problem zacienionych pomieszczeń.

Jak doświetlić naturalnym światłem ciemne pomieszczenia i tym samym zaoszczędzić na opłatach za prąd? Jest rozwiązanie: heliostat sferyczny doprowadzi światło słoneczne do ciemnych zakamarków domów, mieszkań, biur i dziedzińców. Urządzenie opracował, w ramach przewodu doktorskiego, Paweł Wajss z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

Urządzenie skonstruowane na AGH doprowadzi światło słoneczne do domów, mieszkań, biur i dziedzińców.
Zobacz więcej

HELIOSTAT SFERYCZNY:

Urządzenie skonstruowane na AGH doprowadzi światło słoneczne do domów, mieszkań, biur i dziedzińców. Fot. ARC

Estetyczna kula

Heliostat sferyczny, zwany przez twórców Heliosferą, doprowadza światło słoneczne głęboko do wnętrza pomieszczeń.W środku obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, znajduje się również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza.

Dodatkowo, przez zamknięcie wszystkich elementów konstrukcyjnych w środku kulistej obudowy, urządzanie jest estetyczne. Dzięki temu rośną również możliwości zastosowania tego rozwiązania w przestrzeni publicznej, w której kuliste kształty są coraz częściej wykorzystywane przez architektów miejskich.

Zaproponowana przez naukowców z AGH konstrukcja rozwiązuje problem pomieszczeń źle usytuowanych, z małymi oknami czy zacienionych przez inne obiekty, np. znacznie wyższe budynki. Odbiornikiem światła z Heliosfery mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość produkowanej przez panele energii, a tym samym swoją wydajność.

Słońce i radość

— Technologia odbijania światła znana jest od dawna. Stosowana była jednak dotychczas w skali przemysłowej, z dala od ludzi. Przełomem było norweskie miasto Rjukan, w którym heliostaty rozświetliły zimą rynek po raz pierwszy w historii tego miasta. Nasza propozycja wprowadzi światło słoneczne do domów, mieszkań i biur w miejsca, w których nigdy się nie pojawiło, dostarczając tę samą korzyść, co mieszkańcom Rjukan — radość — podkreśla pomysłodawca rozwiązania Paweł Wajss

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu