RPP: decyzja pod presją

XTB
opublikowano: 19-12-2007, 09:27

Dziś RPP kończy dwudniowe posiedzenie i z pewnością nie będzie to symboliczne powstrzymanie się od zmiany stóp. Nawet bowiem jeśli Rada nie zmieni stóp, będzie to następstwem dość burzliwej zapewne dyskusji.

Argumenty za podwyżką są dość oczywiste. Rosnąca inflacja jest co prawda wynikiem szoków podażowych, jednak rosnące w coraz szybszym tempie płace, a także zadłużenie gospodarstw domowych wskazują na istotne ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, kiedy to wyraźniej wzrastać będą ceny także w innych kategoriach. Z drugiej strony na szali leży pewnego rodzaju przewidywalność prowadzenia polityki monetarnej - grudniowe posiedzenie zawsze traktowane było raczej jako podsumowujące. Ponadto niektórzy członkowie Rady zapewne nie chcieli by być posądzeni o zbyt emocjonalne reagowanie na bieżące dane. Wreszcie ostatnie dni pokazały, że umocnienie złotego w przypadku kryzysu na większą skalę mogłoby być bardzo chwiejne. Oceniamy prawdopodobieństwa podniesienia stóp o 25 bp i pozostawienia ich na niezmienionym poziomie jako porównywalne.

Już prawdopodobnie po decyzji Rady poznamy listopadowe dane dotyczące produkcji przemysłowej i cen produkcji przemysłowej. Oczekujemy wzrostu produkcji przemysłowej na poziomie 6,2% r/r (w ujęciu nieodsezonowanym) oraz wzrostu cen producenta o 2,9% r/r.

Dziś podany zostanie również najważniejszy indeks koniunktury w Niemczech - IFO. W minionym miesiącu zaskoczył on wzrostem do poziomu 104,2 pkt. Tym razem rynek oczekuje spadku indeksu do poziomu 104 pkt.    

Waluty - Czekając na (noworoczny?) impuls

Powoli kończy się seria publikowanych w grudniu danych i informacji i rynek walutowy, po gwałtownym umocnieniu amerykańskiej waluty w minionym tygodniu, przechodzi w stan wyczekiwania. Obserwowaliśmy to podczas wczorajszych notowań, które cechowały się relatywnie niewielką zmiennością. Rynek nie zareagował na dane z rynku nieruchomości w USA i do końca tygodnia - o ile nie dojdzie do nieoczekiwanego zwrotu na rynkach akcji - powinno być już raczej spokojnie. Może się więc okazać, że impulsem dla EURUSD będą dopiero publikowane w styczniu dane z rynku pracy za grudzień. Ciągle widoczna jest jednak dalsza presja na umocnienie dolara. Należy zauważyć, że wtorek był kolejnym dniem kiedy euro traciło tuż po otwarciu zarówno w Europie i USA i później mozolnie odrabiało straty, co wyglądało tak, jakby część inwestorów na wypadek dalszej aprecjacji USD pozbywała się euro już na początku notowań. Podczas notowań w Azji wahania były jeszcze niższe, EURUSD oscylował wokół 1,4410. Podobnie sytuacja wyglądała na pozostałych parach dolarowych. USDCHF notowany był dość stabilnie powyżej 1,1500, zaś USDJPY w okolicach 113,20. Największej presji poddany jest funt, który zbliża się do minimum po tym jak niższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp. W tej chwili para GBPUSD notowana jest na poziomie 2,0129. Podstawowym scenariuszem na najbliższy okres pozostaje dalej umocnienie dolara z poziomem 1,40 dla EURUSD jako potencjalnie silnym wsparciem.    

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Uspokojenie się sytuacji na EURUSD i poprawa sentymentu na europejskich parkietach wydatnie pomogły złotemu, który we wtorek odrobił nieco strat z poprzednich sesji. Nieco, ponieważ kurczące się wzrosty na Wall Street po południu przełożyły się na wzrosty EURPLN i USDPLN na zamknięciu. W ciągu dnia USDPLN umocnił się nawet do 2,5030 (z 2,5175 na poniedziałkowym zamknięciu), dzień kończy zaś na poziomie 2,5125. EURPLN dzienne minimum zaliczyło w okolicach 3,6100, na zamknięciu wyniosło natomiast 3,6180. Dziś na czynniki globalne nałoży się jeszcze reakcja na decyzję RPP. Ewentualna podwyżka przełożyłaby się z pewnością na umocnienie złotego (oczywiście przy założeniu, że nie dojdzie do znaczącego pogorszenia sentymentu na giełdach europejskich), nie można jednak wykluczyć, że gra na podwyżkę rozpocznie się jeszcze przed decyzją.

Surowce - Platyna przyciąga coraz więcej uwagi

Wczoraj po raz kolejny rosły ceny platyny. Z 1480 USD za uncję podrożała ona nawet do 1520 USD, choć pod koniec dnia ceny spadły do 1507 USD. Powody zwyżki są ciągle te same: silny popyt ze strony producentów samochodów i jubilerów napotyka ograniczenia w podaży, głównie ze strony RPA, gdzie spada wydobycie. Dodatkowo, jak już pisaliśmy, niepewny jest termin wydania rosyjskich koncesji eksportowych. W rezultacie ceny platyny wzrosły o ponad 12% w niewiele więcej niż miesiąc. Wzrosty cen tego metalu pomagają również innym szlachetnym kruszcom. Złoto zyskało wczoraj 1% (do 801 USD), srebro 1,2% (13,96 USD), zaś pallad 0,8% (355,50 USD).

Pogarszające się perspektywy globalnej koniunktury przełożyły się wczoraj na spadki cen ropy. Cena baryłki typu Brent wzrastała co prawda podczas notowań w Europie (z 90,50 USD do 92,50 USD), korzystając z dobrego sentymentu na giełdach, jednak gwałtownie spadła po otwarciu się rynków w USA. Spadki cen poniżej 90 USD coraz bardziej przybliżają nas do formacji głowy i ramion (widocznej na wykresie godzinowym od ostatniego dnia października). Przełamanie wsparcia w okolicach 86,35 USD mogłoby poprowadzić spadki nawet w okolice 77 USD. Dziś podane będą dane dotyczące zapasów w USA. Rynki oczekują spadku zapasów ropy o 1,5 mln baryłek, wzrostu zapasów benzyny o 800 tys. baryłek i spadku zapasów destylatów o 810 tys. baryłek. Amerykańskie rafinerie obniżają zapasy pod koniec roku, aby uniknąć płacenia podatków w niektórych stanach. 

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl      

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane