RPP może schłodzić oczekiwania na podwyżki stóp

  • PAP
opublikowano: 08-06-2021, 17:24

Komunikat po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej może schłodzić oczekiwania rynkowe dotyczące podwyżek stóp procentowych - ocenił w rozmowie z PAP Biznes strateg banku PKO BP Mirosław Budzicki. W jego ocenie, komunikacja ze strony RPP może lekko negatywnie wpłynąć na złotego oraz sprzyjać spadkowi rentowności obligacji na krótkim końcu krzywej.

AdobeStock

"Myślę, że Rada może trochę schłodzić oczekiwania rynkowe. Chociaż presja na podwyżki stóp narasta z każdej strony to uważam, że większość w Radzie będzie skłonna utrzymywać stopy bez zmian i ton z ostatnich posiedzeń zostanie utrzymany. Moim zdaniem bardziej łagodny, umiarkowany ton komunikatu po posiedzeniu Rady będzie negatywnie wpływał na złotego, wspierając lekki wzrost eurozłotego" - powiedział Mirosław Budzicki.

Wszyscy z 20 ankietowanych w dn. 7-8 czerwca przez PAP Biznes ekonomistów oczekują, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych (rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych) na poziomie 0,10 proc. na najbliższym posiedzeniu 9 czerwca.

Jeden ośrodek spodziewa się podwyżki o 15 pb. już na posiedzeniu w lipcu bieżącego roku, cztery prognozują podwyżki po 15-40 pb. do końca 2021 r.

Zdaniem Budzickiego, chociaż w ostatnich tygodniach nabudowywały się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w związku m.in. ze wzrostem inflacji, to komunikat po posiedzeniu Rady będzie wskazywał na perspektywę słabnięcia dynamiki cen w kolejnych miesiącach.

"Rada będzie mocno akcentować charakter podażowy i regulacyjny wzrostu inflacji i fakt, że w długim okresie inflacja będzie jednak zmierzać w kierunku celu NBP. Wiele wskazuje na to, że majowy odczyt inflacji wyznaczył jej szczyt i inflacja w tym roku powinna pozostać poniżej 5 proc. To też jest element, który może się znaleźć w komunikacie po decyzji Rady lub zostać poruszony w trakcie piątkowego wystąpienia prezesa Glapińskiego" - ocenił.

"Prawdopodobnie w komunikacji banku centralnego podtrzymane zostaną także obawy związane z sytuacją pandemiczną. Coraz więcej branż może funkcjonować normalnie, ale taka sytuacja trwa jedynie od paru tygodni. Trzeba pamiętać także o perspektywie. W ostatnim roku wydawało się, że pandemia szybko znajdzie się w odwrocie i wypracujemy rozwiązania, które pozwolą uniknąć kolejnych lockdownów, ale tak się nie stało. Ostatnia fala przyniosła kolejny lockdown. Ta sytuacja brana jest pod uwagę przez nasz, ale także przez inne banki centralne" - dodał Budzicki.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

We wtorek EUR/PLN pozostawał w korytarzu wahań 4,465-4,475, po południu USD/PLN zwyżkował o 0,1 proc. do 3,667, a EUR/USD spadał o 0,1 proc do 1,218.

RYNEK DŁUGU

"W ostatnim czasie rentowności, szczególnie papierów krótkoterminowych, znajdywały się pod presją oczekiwań na podniesienie stóp, dlatego po posiedzeniu RPP możemy oczekiwać ich spadku. Rentowności długoterminowych obligacji w ostatnim czasie zachowywały się relatywnie stabilnie, a nawet pozostawały w lekkiej tendencji spadkowej, mocno natomiast rosły rentowności obligacji 2-letnich. Wydaje mi się, że umiarkowana komunikacja ze strony Rady może właśnie wzmocnić obligacje na krótkim końcu krzywej" - wskazał Budzicki.

Według stratega banku PKO BP, rentowności obligacji wszystkich tenorów powinny pozostać w lekkim trendzie spadkowym do końca kwartału.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych po południu zniżkują o 3,7 pb do 1,533 proc., a niemieckich idą o ok. 2,1 pb do -0,2180 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane