RPP nie zmusza banków do walki o lokaty

opublikowano: 07-03-2018, 22:00

Odległa perspektywa podwyżek stóp procentowych utrzymuje status quo na rynku depozytów

3 miesiące

W zestawieniu lokat trzymiesięcznych żaden z banków nie chce się samodzielnie wysforować na czoło rankingu. Podobnie jak w lutym, w czołówce zestawienia propozycji, z których skorzystanie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków (co w praktyce oznacza, że wiele osób nie będzie mogło skorzystać z oferty), są Bank Millennium, Nest Bank i Plus Bank. Cała trójka gwarantuje 4 proc. na lokacie na trzy miesiące. Co chce w zamian?

Bank Millennium nagradza tych, którzy przyciągną nowych klientów do kont 360 Stopni lub 360 Stopni Student albo tych, którzy są nowymi klientami „z polecenia” i założą promowane rachunki. Trzeba ponadto zrealizować płatności bezgotówkowe kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta. A na końcu pogodzić się z niskim limitem depozytu — na lokatę można wpłacić zaledwie 10 tys. zł. To oznacza 81 zł odsetek netto po trzech miesiącach.

Tak samo nisko ustawiony jest limit depozytu w Nest Banku. Nest Lokatę Witaj założyć mogą tylko nowi klienci, którzy wcześniej zostali posiadaczami rachunku Nest Konto. Na otwarcie lokaty jest 30 dni. W Plus Banku warunki są nieco inne, bo Lokatę na Start założyć mogą nie tylko zupełnie nowi klienci, ale także ci, którzy związali się z bankiem nie wcześniej niż 12 miesięcy temu. Odsetki doliczane są do kapitału po każdym miesiącu, a lokatę zerwać można bez utraty odsetek po każdym pełnym okresie odsetkowym. Założyć można tylko jedną lokatę, a jej maksymalna wartość jest taka sama jak w Millennium i Nest Banku — sięga 10 tys. zł.

Za plecami czołowej trójki czają się BGŻ Optima, Idea Bank i mBank ze stawkami 3,5 proc., ale o ile propozycje tych instytucji nie są niczym nowym, to nowością jest 3-procentowa oferta z Citi Handlowego, kierowana jednak wyłącznie do tych osób, które nie posiadały po 1 stycznia 2016 r. konta osobistego w tym banku i otworzą konto Citi Priority. Żeby mieć je bezpłatnie, trzeba utrzymywać saldo w wysokości minimum 30 tys. zł (łącznie na wszystkich rachunkach) lub przelewać co miesiąc co najmniej 5 tys. zł z tytułu wynagrodzenia. Lokatę można otworzyć zresztą dopiero wtedy, kiedy na koncie osobistym znajdzie się minimum 30 tys. zł. Maksymalna wartość depozytu to 20 tys. zł. Ci, którzy nie chcą lub nie są w stanie spełnić wymogów banków, najwyższą propozycję na lokatę trzymiesięczną otrzymają w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie, który na e-lokacie oranżowej oferuje 2,05 proc. (zdeponować można 0,5 mln zł), a na e-lokacie zielonej ze zmiennym oprocentowaniem stawka obecnie wynosi 1,9 proc. Zdeponować można 100 tys. zł.

6 miesięcy

Choć przedstawiciele sektora bankowego nie raz podkreślali, że Polacy powinni myśleć o długoterminowym oszczędzaniu, to liczby nie kłamią: instytucje finansowe nie premiują tych, którzy chcieliby zdeponować pieniądze na dłużej. Nawet jeśli „dłużej” oznacza zaledwie sześć miesięcy.

Nie dość, że tylko jeden bank ma w ofercie depozyt z oprocentowaniem w wysokości 4 proc. na ten okres (to oprocentowanie w skali roku), to zainteresowanym stawia dodatkowe warunki w porównaniu z lokatą trzymiesięczną. Żeby założyć Nest Lokatę Witaj, trzeba otworzyć nie tylko Nest Konto, ale także w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym przelać na nie wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł (lub 6 tys. zł, jeśli to wariant firmowy; w tym przypadku trzeba też opłacić z konta zaliczkę podatku dochodowego do urzędu skarbowego lub zapłacić składkę na ZUS). Bank chce więc możliwie najmocniej związać nowego klienta, oferując mu około 160 zł wynagrodzenia od zdeponowanych 10 tys. zł (taki jest też limit depozytu). Założyć można tylko jedną taką lokatę, a po jej odnowieniu otrzymamy znacznie niższe odsetki.

Drugie miejsce w rankingu lokat półrocznych z dodatkowymi warunkami zajmuje Idea Bank z Lokatą na nowe środki. Jej oprocentowanie to 3 proc. w skali roku, a niewątpliwym atutem — możliwość zdeponowania nawet 1 mln zł. Trzeba jednak posiadać konto w Idei, a ponadto podwyższone oprocentowanie — zgodnie z nazwą produktu — dotyczy tylko tzw. nowych środków. Analogiczne warunki stawia Lion’s Bank na lokacie Desire Plus.

Alior Bank utrzymał promocyjną ofertę lokaty internetowej, której oprocentowanie to 2,5 proc. Do zawarcia lokaty uprawnieni są jednak tylko nowi klienci instytucji, a limit wkładu to 200 tys. zł. Również 2,5 proc. gwarantuje Toyota Bank na lokacie Sprint na 180 dni. Oferta skierowana jest do tych, którzy założą lub posiadają Konto Jedyne w banku. Można złożyć 10 depozytów, każdy w maksymalnej wysokości 18 tys. zł. Wśród lokat, których założenie nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków, bryluje Lokata standardowa z oferty InBanku, na której oprocentowanie to 2,4 proc. w skali roku. Maksymalna wartość depozytu to 50 tys. zł. Drugie miejsce zajmuje PBS w Ciechanowie (2,15 proc.), propozycje z kolejnych miejsc mają oprocentowanie znacznie niższe niż 2 proc.

12 miesięcy

Ranking lokat na 12 miesięcy ma nowego lidera, bo Nest Bank podniósł oprocentowanie promowanych rachunków z 2,45 do 2,8 proc. i wysforował się na samodzielne prowadzenie, spychając tym samym BOŚ Bank i jego EkoLokatę Plus na drugą pozycję.

W Nest Banku dostępne są dwie lokaty o analogicznym oprocentowaniu, ale warunki ich założenia są inne. Lokata lojalna jest tylko dla klientów posiadających konto w banku, którzy w każdym miesiącu zapewnią wpływ wynagrodzenia w wysokości 2,5 tys. zł lub wpływu na rachunek firmowy w kwocie minimum 6 tys. zł i realizacji zaliczki podatku dochodowego do US lub płatności składki do ZUS. W przypadku drugiego z depozytów — jak nazwa wskazuje — relatywnie wysokie oprocentowanie dotyczy tylko tzw. nowych środków.

Zdetronizowany BOŚ Bank również wymaga od chętnych na lokatę posiadania konta w banku. Przy czym bonus w wysokości 0,5 pkt. proc. (standardowo na Ekolokacie oprocentowanie to 2 proc.) przyznawany jest tylko tym, którzy na rachunku osobistym utrzymają w okresie trwania lokaty średniomiesięcznego salda w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Ponadto w każdym z miesięcy trwania lokaty trzeba dokonać transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę minimum 300 zł.

W Idea Banku, który na lokacie Cloud oferuje tylko nieco mniej niż BOŚ (2,4 proc.), warunkiem skorzystania jest posiadanie Konta Idealnego i — podobnie jak w BOŚ — utrzymywanie na nim salda w wysokości co najmniej 10 proc. pieniędzy zgromadzonych na lokacie. Może to być nawet 100 tys. zł, bo górny limit lokaty to 1 mln zł. Takich wymogów nie stawia Toyota Bank, który żąda jedynie posiadania konta. W NeoBanku trzeba mieć jeszcze status nowego klienta i posiadać konto osobiste lub portfel depozytowy.

Wszystkie cztery oferty — BOŚ, Idei, Toyoty i NeoBanku — są niższe niż ta, którą ma działający w Polsce estoński InBank. Na lokacie standardowej proponuje 2,6 proc. Kwota maksymalna jednej lokaty wynosi 50 tys. zł, a na wszystkich depozytach posiadanych w banku nie można ulokować więcej niż 200 tys. zł. Pozostałe propozycje bezwarunkowe banków opiewają na nie więcej niż 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RPP nie zmusza banków do walki o lokaty