RPP obniżyła stopy o 50-100 punktów bazowych

Przemek Barankiewicz
28-08-2002, 12:49

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę interwencyjną o 50 punktów bazowych do 8 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami analityków. Mocniejsze cięcie spotkało stopę lombardową i redyskontową, które spadły o 100 punktów do 10,5 i 9 proc. Stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP wynosi nadal 5,5 proc. Rynek finansowy nie zareagował na cięcia. RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej.

- Rada omówiła kształtowanie się procesów inflacyjnych, podaży pieniądza, kredytu i stóp procentowych, uwarunkowania zewnętrzne, tendencje w sferze realnej gospodarki oraz sytuację w sektorze finansów publicznych – podała RPP w komunikacie.

W lipcu inflacja roczna spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,3 proc. Według wczorajszych prognoz Ministerstwa Finansów, w sierpniu inflacja spadnie do 1,2 proc.

- Decyzja ta jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Nie dziwi nas obniżka w większym zakresie stopy dyskontowej, bo był duży spread miedzy najwyższą, a najniższą stopą. Prawdopodobnie następna obniżka stóp, o kolejne 50 punktów, może nastąpić we wrześniu, jeżeli inflacja będzie dalej spadać.

Decyzja ta jest neutralna dla rynków, bo jest już w pełni zdyskonotowana – skomentowała agencji Reuters Katarzyna Zajdel-Kurowska z Banku Handlowego.

Na rynku walutowym nieznacznie umocnił się złoty, który zyskał niecały grosz do dolara i euro. Po 12 za dolara płacono 4,165 zł, a za euro 4,08 zł. Na giełdzie przez cały dzień panuje marazm, a indeksy tracą po około 1 proc.

Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP odbędzie się o godzinie 16.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP obniżyła stopy o 50-100 punktów bazowych