RPP obniżyła stopy o 75 pkt. bazowych

DI, ISB, KZ
opublikowano: 23-12-2008, 13:51

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 75 pb, do 5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej - podał NBP w komunikacie.

Od 24 grudnia stopa referencyjna wyniesie 5,00%, natomiast stopa redyskonta weksli - 5,25%, stopa lombardowa - 6,50%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,50%.

„To nie tylko pierwsza od 1998 r. obniżka stóp procentowych, dokonana w grudniu, ale także największe cięcie od stycznia 2002 r. (…) Większość analityków (także my) oczekiwała obniżki o 50 pkt. baz., ale (przynajmniej w naszym przypadku) było to oparte o dotychczasową ostrożność władz monetarnych, a nie ocenę tego, jaka decyzja jest potrzebna w obecnej sytuacji. Naszym zdaniem obniżka powinna sięgać nawet 200 pkt. baz.” – uważa Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku.

Jego zdaniem, decyzja nie powinna mieć większego wpływu na notowania złotego. W pierwszych minutach reakcja na rynku walutowym nie jest jednoznaczna, a kurs euro/pln waha się w przedziale 4,11-4,12 zł.

Dziewięciu z dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało obniżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia RPP o 50 pb., a jeden o 75 pkt. Twierdzili oni, że członków Rady do poluzowania polityki monetarnej przekona wyraźnie słabnąca gospodarka i coraz niższa inflacja.

Dzisiejsza obniżka jest drugą z kolei po trwającej trwającej ponad 1,5 roku serii, podczas której Rada podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br.

Konferencja prasowa RPP odbędzie się o godzinie 16:00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB, KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane