Rubel może zmusić Bank Rosji do podwyżki stóp

15-procentowa przecena rubla w trzecim kwartale uniemożliwi rosyjskiemu bankowi centralnemu dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, przewidują traderzy. Innego zdania jest jednak część instytucji finansowych.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy stopy procentowe w Rosji wzrosną o co najmniej 50 punktów bazowych, wynika z notowań na rynku instrumentów pochodnych. Przyczyna tkwi w ryzyku, że ponowne osłabienie rubla przełoży się na wzrost presji inflacyjnej nad Wołgą. Od początku kwartału, nawet po uwzględnieniu korzystnych różnic w oprocentowaniu, rubel potaniał względem dolara o 16,5 proc., co miało związek z dalszymi zniżkami na rynku ropy (wśród 32 głównych walut w trzecim kwartale gorszy wynik notuje jedynie real brazylijski). Pod koniec sierpnia za dolara płaciło się nawet ponad 70 rubli, czyli najwięcej od stycznia. Specjaliści z banków na razie nie przewidują podwyżek, jednak znaczna część z nich zapowiada zakończenie cyklu obniżek stóp. Od początku roku spadły one aż o 600 punktów bazowych, a już we wrześniu Bank Rosji zrobił przerwę w cyklu łagodzenia polityki.

- W tym momencie nie widać sygnałów, by na najbliższym posiedzeniu bank centralny mógł znowu obniżyć stopy. Ścieżka zmian stóp w Rosji jest poza kontrolą instytucji – oceniał w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Konstantin Artemow, zarządzający banku Raiffeisen Capital.

Przed jakimikolwiek działaniami bank będzie zapewne chciał poznać plany zaostrzenia polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a także rozwój koniunktury w Chinach i na rynku ropy, ocenia Bloomberg. Instytucja będzie musiała wybierać mniejsze zło. Wobec pogłębiającego się osłabienia rubla obniżka stóp mogłaby doprowadzić do wzrostu presji inflacyjnej, jednak zbyt restrykcyjna polityka skutkowałaby z pewnością pogłębieniem recesji, w jakiej znajduje się rosyjska gospodarka.

Perspektywy gospodarcze Rosji wcale się nie poprawiają, wynika tymczasem z raportu Banku Rosji. Instytucja obniżyła prognozę dynamiki PKB do między minus 3,9 proc. a minus 4,4 proc. Jednocześnie według niej inflacja spowolni w ciągu 12 miesięcy z obecnie notowanych 15,8 proc. do 7 proc. Obniżenie prognoz może być zapowiedzią dalszego zdecydowanego cięcia stóp, przewiduje Aleksiej Pogoreliow, ekonomista banku Credit Suisse.

Notowania dolara w rublach od początku 2014 r. Źródło: Bloomberg.

- To czy dojdzie do obniżki stóp, zależy tylko i wyłącznie od zachowania rubla – oceniał tymczasem Oleg Kouzmin, ekonomista firmy inwestycyjnej Renaissance Capital.

W trzy miesiące rubel osłabi się o kolejne 5 proc., do pułapu 69 RUB za dolara, przewiduje bank Goldman Sachs, według którego Bank Rosji obetnie w ciągu następnych czterech kwartałów stopy procentowe aż o 500 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rubel może zmusić Bank Rosji do podwyżki stóp