Rubel najmocniejszy od dwóch miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-09-2022, 16:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkowe notowania rosyjskiego rubla wyprowadziły go na najwyższy poziom w relacji do dolara od dwóch miesięcy. Zdecydowanie gorzej przedstawiała się sytuacja na giełdach, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Do wczesnych godzin popołudniowych rubel zyskiwał około 0,9 proc. w relacji do amerykańskiego dolara schodząc z wyceną do 57,00 rubli, wcześniej będąc kwotowanym na pułapie 56,5450, najniższym od 22 lipca.

Nieco mniejsza aprecjacja dotyczyła relacji względem euro. W tym przypadku rubel umacniał się o około 0,4 proc. i po południu notowany był w okolicach 55,25 za EUR. W trakcie dnia umocnienie sięgało nawet 54,5750, co oznaczało najniższy poziom od 1 lipca.

Rynek postąpił całkowicie przeciwnie wobec komentarzy Antona Siluanowa, rosyjskiego ministra finansów, który stwierdził, że rząd wolałby słabszego rubla.

Eksperci podkreślają, że rubel znajduje od wielu miesięcy wsparcie ze strony Banku Rosji i narzuconej kontroli kapitałowej. Ostatnio wzmacniają go obawy, że nowe sankcje z Zachodu mogą sparaliżować handel dolarem w Rosji.

Stad wielu posiadaczy „zielonego” woli zamknąć na nim pozycję – ocenił Alor Broker.

Tymczasem słabo zachowuje się rosyjska giełda. Denominowany w dolarach indeks RTS spadł w czwartek o 0,5 proc. zaś oparty o rubla wskaźnik MOEX tracąc 1,4 proc. zbliżył się ponownie do minimów z lutego, które zostały „ugruntowane” w ostatni poniedziałek.

MOEX największa rosyjska giełda planuje wkrótce umożliwić nierezydentom z „przyjaznych” jurysdykcji powrót na rynek instrumentów pochodnych, jednak w obliczu niestabilności rynku szef rady nadzorczej giełdy Siergiej Szwecow nie wykluczył kolejnych zawieszeń w handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane