Rubel poszybował w górę do miesięcznego maksimum w stosunku do dolara

opublikowano: 22-09-2022, 16:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski rubel umocnił się w czwartek do poziomu 59, osiągając jednomiesięczne maksimum w stosunku do dolara, a gazowy gigant Gazprom ciągnął w górę akcje, ponieważ rosyjskie rynki odrobiły straty po tym, jak Kreml zarządził częściową mobilizację wojskową - podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Duża zmienność wstrząsnęła rosyjskimi rynkami w tym tygodniu. Rubel i akcje spadły, gdy prezydent Władimir Putin powiedział, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji wojskowej, co znacznie nasiliło to, co Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

Putin ostrzegł również, że Moskwa odpowie siłą całego swojego ogromnego arsenału, jeśli Zachód będzie kontynuował to, co nazwał „nuklearnym szantażem”.

Rubel umocnił się o 2,9 proc. w stosunku do dolara, docierając do pułapu 58,91. Rosyjska waluta jest najmocniejsza od 19 sierpnia.

Rosyjska waluta zyska jeszcze wsparcie ze względu na miesięczny okres podatkowy, w którym eksporterzy zwykle przeliczają swoje dochody w obcej walucie na ruble.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane