Rurociągi do prokuratury

PJ
19-02-2008, 00:00

Prezes PERN składa doniesienie za doniesieniem. Tym razem poszło m.in. o znikające paliwo z rurociągu Przyjaźń.

Prezes PERN składa doniesienie za doniesieniem. Tym razem poszło m.in. o znikające paliwo z rurociągu Przyjaźń.

W ostatnich latach wyjątkowo często w kontekście Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) pada słowo prokuratura. Dzięki tej infrastrukturze do Polski i Niemiec trafia rosyjska ropa. Zmieniające się jak w kalejdoskopie zarządy spółki kierują kolejne zgłoszenia o nadużyciach czy fałszerstwach. Artur Zawartko, obecny prezes, który niebawem może pożegnać się ze stanowiskiem (resort skarbu prowadzi konkurs na szefa spółki), kontynuuje proces czyszczenia firmy.

— Na początku lutego skierowałem do prokuratury w Poznaniu wniosek w związku z podejrzeniem wykonania fikcyjnych prac przy modernizacji zachodniego odcinka rurociągu. Straty oszacowaliśmy na milion złotych. Przygotowujemy kontrolę na pozostałych odcinkach — informuje prezes.

To niejedyna sprawa, która ostatnio trafiła do prokuratury. Kilka tygodni temu zarząd PERN skierował wniosek o zbadanie sprawy znikającego paliwa.

— Z raportu, który otrzymałem pod koniec stycznia, wynika, że na tydzień przed głośnym w ubiegłym roku wyciekiem oleju z naszego rurociągu dodatkowo wyparowała z niego znacząca ilość benzyny. Mamy podejrzenia, że nie stanowi to ubytku związanego z uszkodzeniem samej magistrali — tłumaczy Artur Zawartko.

Analitycy nie kwestionują potrzeby wyjaśnienia tych spraw, uważają jednak, że wniosków jest za dużo.

— W spółkach z udziałem skarbu państwa zarządy zbyt dużo prawdziwych lub rzekomych nadużyć zgłaszają do prokuratury. Niekiedy odbywa się to kosztem jakości bieżącego zarządzania. Kontakt z prokuraturą jest też czasami skutkiem upolitycznienia tych spółek. Owocuje to nadmierną skłonnością nowych władz do rozliczania poprzednich — podkreśla Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rurociągi do prokuratury