Rusza druga edycja PolSEFF

Cztery banki czekają na chętnych na dofinansowanie energooszczędnych inwestycji. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel 60 mln zł.

Mali i średni przedsiębiorcy zainteresowani finansowaniem energooszczędnych inwestycji znowu mogą liczyć na PolSEFF. 11 sierpnia przedstawiciele czterech banków (BNP Paribas, Idea Banku, Banku Ochrony Środowiska i Banku Polskiej Spółdzielczości) podpisali z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę o współpracy w ramach drugiej edycji programu, realizowanej przez fundusz razem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). NFOŚiGW przeznaczył na ten cel 60 mln zł, które będą udostępniane w formie bezzwrotnych dotacji. Dotacja zostanie przekazana za pośrednictwem banków na podstawie umowy o współpracę bezpośrednio po realizacji przedsięwzięcia oraz potwierdzeniu osiągnięcia założonego efektu ekologicznego. Wyniesie 10 proc. wartości kredytu, jeśli efekt energetyczny sięgnie co najmniej 20 proc. Maksymalna wysokość dotacji to 15 proc. wartości kredytu. Źródłem finansowania kredytów będą pieniądze banków albo pochodzące z linii kredytowejEBOR, zaplanowanej na kwotę 200 mln EUR. Program NFOŚiGW przewiduje, że umowy z przedsiębiorcami na całą kwotę dotacji banki powinny zawrzeć do 31 grudnia przyszłego roku, a wydatkowanie dotacji powinno się zakończyć do 31 grudnia 2016 r. Do otrzymania kredytów i dotacji zakwalifikują się przedsięwzięcia zaliczające się do jednej z dwóch kategorii — inwestycje z zakresu efektywności energetycznej albo z zakresu termomodernizacji. Przedsięwzięcia można realizować w ramach uproszczonej ścieżki, obejmującej maszyny, urządzenia, materiały i technologie znajdujące się na liście LEME w zakresie efektywności energetycznej i termomodernizacji albo ścieżki standardowej, którą stanowią inwestycje wspomagane, inne niż wymienione na liście LEME. W tym drugim przypadku audyt albo ocena energetyczna dla przedsiębiorców starających się o kredyt i dotację w ramach PolSEFF zostanie przeprowadzona za darmo. Maksymalna wartość kredytu na projekty ścieżki uproszczonej nie może przekroczyć 250 tys. EUR, a w przypadku ścieżki standardowej nie więcej niż 1 mln EUR. BNP Paribas wnioski kredytowe będzie przyjmował od 18 sierpnia, a BOŚ zapowiedział uruchomienie tego procesu na początku października. W pozostałych bankach program ruszy na przełomie sierpnia i września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rusza druga edycja PolSEFF