Rusza masowa czystka w skarbówce

opublikowano: 08-05-2017, 22:00

W fiskusie zaczęła się weryfikacja kadr. Związkowcy alarmują, że w walce o stołki stosowana jest wolnoamerykanka. Resort finansów uspokaja

Nerwowość i niepewność — takie nastroje panują obecnie w aparacie skarbowym. Żaden z 65 tys. pracowników fiskusa nie jest pewien utrzymania się w pracy. Dlaczego? Bo tzw. reforma struktury skarbówki, która weszła w życie 1 marca 2017 r., wprowadzająca Krajową Administrację Skarbową (KAS) przewiduje weryfikację wszystkich kadr. Odejść będzie musiał każdy urzędnik, któremu nie zostanie przedstawiona nowa propozycja pracy. Związkowcy informują o poważnych patologiach.

Marian Banaś, wiceminister finansów, grozi podległym dyrektorom, że wszelkie przejawy nepotyzmu i kumoterstwa przy weryfikacji kadr będą surowo karane.
Zobacz więcej

OSTRZEŻENIE:

Marian Banaś, wiceminister finansów, grozi podległym dyrektorom, że wszelkie przejawy nepotyzmu i kumoterstwa przy weryfikacji kadr będą surowo karane. Marek Wiśniewski

Związkowcy: robota dla swoich

— Mamy mnóstwo sygnałów, że w wielu przypadkach nie są brane pod uwagę — czego wymaga ustawa o KAS — doświadczenie i kompetencje, a górę bierze nepotyzm, kolesiostwo, wykorzystywanie znajomości, zwykła walka o stołki. Brak jest jakichkolwiek merytorycznych kryteriów oceny i doboru kadr. To jest łamanie prawa — twierdzi Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

Podobnie sprawę przedstawia związkowiec z Solidarności Pracowników Skarbowości.

— Zaczęło się masowe zwalnianie pracowników aparatu skarbowego. Sytuacja wygląda bardzo źle. Ludzie się boją. Powstają listy osób do zwolnienia. Najgorsze jest to, że nie ma żadnych konkretnych kryteriów, na podstawie których daną osobę utrzymuje się w pracy albo zwalnia — mówi proszący o anonimowość związkowiec.

Celnicy PL obszerną listę rzekomych patologii początkowej fazy weryfikacji kadr przesłali kierownictwu Ministerstwa Finansów oraz posłom. Alarmują m.in. o: niestosowaniu się dyrektorów do ustawy (pomijanie doświadczenia i kompetencji urzędników), nepotyzmie, dyskryminacji, przenoszeniu do służb mundurowych osób „zza biurka” (z sekretariatów, magazynów itp.), bezzasadne i siłowe przenoszenie mundurowych celników do cywila („ucywilnionych” ma być 4 tys. z 14 tys. celników), a nawet łamanie zasad człowieczeństwa. Sprawą zajął się poseł Grzegorz Furgo (niedawno przeszedł z Nowoczesnej do PO) i interweniował w rządzie w ramach interpelacji poselskiej. Na piśmie odpowiedział mu Marian Banaś, wiceminister finansów i szef KAS.

MF: bezpodstawne zarzuty

Szef KAS przyznał, że przy tak ogromnej skali przedsięwzięcia „mogły wystąpić sytuacje, które w początkowej fazie budziły obawy i wątpliwości”. Podkreślił, że zwrócił się do wszystkich dyrektorów Izb Administracji Skarbowej (IAS), aby ustosunkowali się do zarzutów zawartych w raporcie Celników PL. Ponadto nakazał dyrektorom IAS utworzenie zespołów nadzorujących weryfikację kadr. W ich skład mają wchodzić bezstronne i cieszące się szacunkiem osoby (także przedstawiciele związków zawodowych).

„Celem prac tych zespołów jest zapewnienie bezstronności i obiektywizmu przy przygotowaniu propozycji pracy oraz służby, z uwzględnieniem posiadanych kwalifikacji. Niedopuszczalnym jest, aby przy określaniu propozycji pracy bądź służby poza dobrem KAS uwzględniane były inne kryteria pozaustawowe. Wszelkie przejawy nepotyzmu i kumoterstwa będą w tym zakresie bezwzględnie rozliczone” — pisze Marian Banaś.

Jednocześnie stwierdza, że wiele zarzutów „należy uznać w znacznej części za przedwczesne, bezzasadne i nie znajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości”. Związkowcy potwierdzają, że powstały zespoły „mężów zaufania”, ale…

— Nasi przedstawiciele alarmują na piśmie, że zespoły te są tylko dekoracją i nie mają praktycznie wpływu na to, kto utrzyma pracę, kto ją straci, kto zostanie przeniesiony na inne miejsce. Nadal weryfikacja odbywa się z pominięciem przesłanek ustawowych, według uznania dyrektorów — mówi Sławomir Siwy.

Czym jest KAS

Krajowa Administracja Skarbowa powstała 1 marca 2017 r. w drodze konsolidacji administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Składa się z 16 Izb Administracji Skarbowej, 400 urzędów skarbowych, 16 urzędów celno-skarbowych, 143 oddziałów celnych. Zatrudnia ok. 65 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Rusza masowa czystka w skarbówce