Rusza pierwszy w Polsce fundusz... etyczny

DI, KZ
opublikowano: 23-12-2008, 11:46

Analiza techniczna, fundamentalna, a może portfelowa? Nie. Dla zarządzających jednego z funduszy TFI SKOK podstawowym kryterium doboru spółek będzie to, czy działają one zgodnie z zasadami etyki katolickiej.

- Polscy inwestorzy uzyskali po raz pierwszy w kraju możliwość bezpośredniego powierzenia swoich środków finansowych instytucji gwarantującej, że ich pieniądze trafią do podmiotów, które działają zgodnie z zasadami etyki katolickiej – skomentował Jerzy Szmit, szef Instytutu Etycznego Inwestowania w Instytucie Stefczyka.

Funkcjonowanie SKOK SFIO Etyczny 1 ma być zgodne z inwestowaniem odpowiedzialnym społecznie, które oznacza, że w działalności gospodarczej należy łączyć efektywność ekonomiczną z przestrzeganiem szeroko rozumianych zasad etycznych.

- Takie podejście można zaobserwować w wielu instytucjach finansowych na całym świecie - mówi Rafał  Matusiak, prezes TFI SKOK, które powołało SKOK SFIO Etyczny 1. - Firmami, których akcji nie nabywają nasze fundusze, są np. podmioty zajmujące się produkcją lub handlem bronią. Rezygnujemy też z inwestowania w przedsiębiorstwa stwarzające zagrożenie środowisku naturalnemu człowieka, łamiące prawa pracownicze, naruszające zasady rzetelnej księgowości lub są związane z produkcją alkoholu, tytoniu, pornografii, czy angażują się w wątpliwe etycznie pola aktywności gospodarczej. Chcemy, aby nasi klienci byli pewni, że ich pieniądze wspierają firmy, których działalność z tego punktu widzenia nie budzi zastrzeżeń. Warto o tym pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Inwestowanie etyczne, inaczej Inwestowanie Odpowiedzialne Społecznie, zdobywa coraz większe znaczenie na świecie. Zrodziło się w latach 60., a na popularności zyskało na początku lat 70. w USA, a w latach 80. w Europie. Według niektórych szacunków, w USA do roku 2011 poziom zainwestowanych środków na tym rynku wyniesie ok. 3 bln USD. W Europie na koniec 2007 obliczano go na kwotę 1,6 bln euro.

Jednym z najistotniejszych elementów Inwestowania Odpowiedzialnego Społecznie jest stworzenie a potem staranne monitorowanie spełniania kryteriów, jakich muszą przestrzegać emitenci papierów wartościowych aby móc zaliczyć się do grona podmiotów „uprawnionych” do miana etycznych. Wypracowaniem tej bardzo trudnej metodologii zajmują się specjalistyczne firmy sporządzające tak zwane indeksy etyczne.
W Polsce do grona tego chce dołączyć właśnie Instytut Stefczyka – zapowiedział Jerzy Szmit. Szef Instytutu Etycznego Inwestowania w Instytucie Stefczyka zdradził, że SKOK SFIO Etyczny 1 ma odwołać się do dorobku włoskiej firmy konsultingowej E. Capital Partners, która blisko współpracuje z Ossrevatorio Finetica (wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Laterańskiego oraz Universita Boccomi).
Twórcy SKOK SFIO Etycznego 1 liczą na to, że okaże się on dobrym produktem na zły czas kryzysu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, KZ

Polecane