Rusza program edukacji ekonomicznej dla młodzieży "Moje finanse"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 16:53

Do 2007 r. ok. 216 tys. uczniów z blisko 2 tys. szkół ponadgimnazjalnych objętych zostanie ogólnopolskim programem edukacji ekonomicznej "Moje finanse". Program jest odpowiedzią na niski poziom wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży - poinformowali w piątek na konferencji przedstawiciele organizatorów programu.

Do 2007 r. ok. 216 tys. uczniów z blisko 2 tys. szkół ponadgimnazjalnych objętych zostanie ogólnopolskim programem edukacji ekonomicznej "Moje finanse". Program jest odpowiedzią na niski poziom wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży - poinformowali w piątek na konferencji przedstawiciele organizatorów programu.

    Program jest realizowany przez Narodowy Bank Polski, Fundację Młodej Przedsiębiorczości i Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga (jej fundatorem w 1996 r. był Bank Handlowy, od 2001 r. połączony z Citibank Poland w Citibank Handlowy).

    "Środki na realizację programu zapewniły NBP i Fundacja Kronenberga. Ocenia się, że na roczne przeszkolenie jednego ucznia potrzeba ok. 13 zł" - poinformował PAP Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. Dodał, że obie instytucje partycypują w kosztach programu mniej więcej w równym stopniu.

    Jak wyjaśnili organizatorzy konferencji, dzięki programowi "Moje finanse" młodzież ma szansę dowiedzieć się, czym jest pieniądz, jak dobrze wybrać lokatę, konto bankowe, jak korzystnie zaciągnąć kredyt czy wreszcie jak funkcjonuje rynek kapitałowy.

    Program ma być realizowany w trzech sekcjach: "Polubić banki", "Moje inwestycje", i "Inwestycja w przyszłość". Zajęcia będą odbywać się zarówno w szkołach, jak i w oddziałach banków. Mają wykorzystywać multimedialne pomoce naukowe, w tym filmy i gry. 

    Prezes NBP Leszek Balcerowicz wyjaśnił, że edukacja ekonomiczna jest ważna m.in. dlatego, że może pomóc w podejmowaniu racjonalnych decyzji oraz pozwala zrozumieć młodzieży otaczającą rzeczywistość, jest też dobrą "gimnastyką dla umysłu". "Współczesne życie wymaga wiedzy o finansach osobistych, stąd zaangażowaliśmy się w ten program" - dodał prezes Citibank Handlowy Stanisław Sikora. Jak powiedział, Citibank poprzez wieloletnie zaangażowanie w Fundację Kronenberga realizuje misję swojej społecznej odpowiedzialności. Wyjaśnił, że w ramach programu "Moje finanse" kilkuset pracowników banku na zasadzie wolontariatu poprowadzi warsztaty dla uczniów.

    Zdaniem przedstawiciela Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Włodzimierza Grudzińskiego, program "Moje finanse" dobrze pokazuje, jak można łączyć działania organizacji publicznych i prywatnych na rzecz ogółu, a także wśród specjalistów postawy włączania się w działania pozazawodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane