RWE uruchomił unikalną instalację energetyczną

Barbara Warpechowska
27-08-2015, 22:00

Niemiecki koncern RWE liczy, że technologia Power-to-gas pomoże w lepszym zarządzaniu energią. To może być rewolucyjne rozwiązanie.

W nowej instalacji RWE niewykorzystane nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przekształcane są w wodór, dzięki czemu można je magazynować w sieci gazu ziemnego. Następnie można je pobrać, by wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

NIE DO PRZECENIENIA:
Zobacz więcej

NIE DO PRZECENIENIA:

Technologie magazynowania energii będą bardzo ważnym elementem systemu energetycznego w przyszłości. Instalacja RWE przeciera szlaki. ARC

Pilotażowy magazyn

Przed tygodniem w niemieckim Ibbenbüren w Nadrenii Północnej-Westfalii uruchomiono pilotażowy magazyn energii w technologii power-to-gas. Instalacja o mocy znamionowej 150 kW, wytwarzająca wodór pod ciśnieniem 14 barów, odznacza się bardzo wysokim wskaźnikiem sprawności na poziomie 86 proc. Czyni ją to najefektywniejszą konstrukcją tego typu w Niemczech. Magazyn jest częścią nowego systemu, który po raz pierwszy w historii połączył dostarczanie na rynku lokalnym energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła.

— Technologie magazynowania energii będą istotnym elementem systemu energetycznego w przyszłości — podkreśla Filip Thon, prezes RWE Polska i członek RWE Retail. Według Studium RWE „Scenariusze Rozwoju Technologii na Rynku Energii do 2050 roku” po roku 2030 nastąpi dynamiczny rozwój dużych instalacji magazynujących energię w Polsce.

— Mamy nadzieję, że m.in. dzięki pilotażom takim jak uruchomienie charakteryzującej się wysoką sprawnością instalacji Power-to-gas na rynku niemieckim światowy postęp technologiczny w dziedzinie odnawialnych źródeł energii będzie stale przyśpieszał, czyniąc je coraz bardziej opłacalnymi — dodaje Filip Thon.

Prąd na wodór

Głównym elementem instalacji power-to-gas jest elektrolizer o wielkości kontenera transportowego, zbudowany przez firmę ITM Power z Wielkiej Brytanii. Elektrolizer przekształca w wodór nadwyżki energii elektrycznej wytworzone z różnych źródeł odnawialnych np. z paneli słonecznych czy turbin wiatrowych. Powstały wodór wprowadza się do sieci gazu ziemnego przez stację redukcji ciśnienia, gdzie wykorzystuje się także ciepło odpadowe elektrolizera.

W czasie, gdy produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest niewielka, zmagazynowany gaz można uwolnić i wykorzystać do produkcji energii w elektrociepłowni należącej do sieci ciepłowniczej RWE w Ibbenbüren.

Szansa na zasięg

Nowa technologia ma szansę upowszechnić się w Europie m.in. dzięki temu, że RWE należy do piątki największych firm energetycznych na naszym kontynencie. Zaopatruje w energię elektryczną ponad 16 mln klientów i ponad 7 mln w gaz. Jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. W Europie Środkowej działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. W Polsce do koncernu należą farmy wiatrowe o łącznej mocy 197 megawatów, a jeszcze w tym roku ta moc wzrośnie do ponad 240 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / RWE uruchomił unikalną instalację energetyczną