Rynek diamentów 2.0

Aleksandra Rogala
opublikowano: 03-11-2014, 00:00

Handel diamentami to jedna z niewielu branż, w której sentyment do tradycji wciąż wygrywa z nowoczesnością.

Powoli jednak również ten rynek zaczyna wchodzić do sieci. Bluedax, pierwsza na świecie platforma internetowa do handlu diamentami stworzona w Izraelu, zaczęła działać zaledwie rok temu, a dziś ma już 1000 klientów i sprzedaje nieoszlifowane brylanty prosto z kopalni z Chin, Indii i Ameryki Południowej — warte nawet milion dolarów za jeden.

Bloomberg

Łączna wartość miesięcznych transakcji sięga 50 mln USD. Dotychczas Bluedax handlował najcenniejszymi kamieniami świata po z góry ustalonych cenach, teraz stawia kolejny krok — od listopada zacznie organizować aukcje on-line. Dla tradycyjnych handlarzy tym kruszcem to prawdziwy przełom.

— Mentalność diamentowego biznesu nie zmieniła się od 100 lat. Potrzeba w nim więcej czasu na to, żeby zaadaptować pomysły takie jak ten. Ale wierzymy, że nowe pokolenie przyniesie dużą zmianę — powiedział Guy Harari, jeden ze współtwórców Bluedaksa.

Rynek wart 18 mld USD rządzi się tradycją. Kontrakty zawierane są najczęściej w cztery oczy, niezależnie do tego, czy są to „obskurne sklepiki jubilerskie na Manhattanie czy biura branżowego giganta De Beers z Botswany, gdzie można wejść tylko na zaproszenie — napisał Bloomberg.

Każdy kamień jest osobno wyceniany przez ekspertów, nierzadko z rodzinnych firm, które istnieją na rynku od pokoleń. Ceny w tym biznesie, ustalane na podstawie intuicji i doświadczenia, to pilnie strzeżona tajemnica.

Według ekspertów, przeniesienie handlu diamentami do sieci wniesie nie tylko powiew nowości do branży, która ma ponad 1000 lat, ale przede wszystkim przyczyni się do większej transparentności cen. Nie bez znaczenia jest też fakt, że diamenty to coraz lepsza inwestycja. Ceny surowych diamentów tylko w tym roku wzrosły o 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane