Rynek IPO

KZ
opublikowano: 23-05-2007, 00:00

Oferujący: akcja Premium warta 29 zł

Tomasz Dumała, doradca inwestycyjny BM BGŻ (oferujący akcje GF Premium), wycenił akcje spółki faktoringowej na 29,0 zł za sztukę. To minimalnie wyżej, niż wynosi przedział cenowy, ustalony przez spółkę (20-28 zł).

Doradca posłużył się dwiema metodami: porównawczą (do spółek z branży i banków) i modelem dywidendowym. Przy wycenie za pomocą wskaźnika cena do zysku wzięto pod uwagę szacowany wynik netto GFP z 2006 r. (około 1 mln zł) i dotychczasową liczbę akcji (2 mln). Tak obliczona cena sięgnęła 12,2 zł. Przy wycenie za pomocą drugiego wskaźnika (cena do wartości księgowej) uwzględniono już uzyskanie z giełdy 50 mln zł i liczbę walorów po emisji (4 mln). Rezultat: wycena na poziomie 46,6 zł. W drugim modelu założono, że od 2010 r. spółka będzie wypłacać 50 proc. wypracowanego zysku. Zdyskontowana wartość przypadająca na jedną akcję wyniosła 28,6 zł. W sumie — średnia z trzech wycen wynosi 29 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu