Rynek już czeka na nowe 2-latki

Marek Knitter
opublikowano: 01-04-2003, 00:00

Inwestorzy przyjęli postawę zachowawczą na rynku obligacji — większość graczy woli trzymać papiery w portfelu. Informacje z frontu w Iraku nadal bowiem nie są jednoznaczne. Tymczasem Ministerstwo Finansów podało wartość podaży obligacji na jutrzejszej aukcji, a także bonów skarbowych na cały kwiecień.

Rynek otworzył się wczoraj na poziomie z piątkowego zamknięcia. Później część graczy postanowiła zamknąć pozycje i rentowności lekko wzrosły. Ruch ten nie był jednak zbyt głęboki. Wczoraj resortowi finansów udało się korzystnie uplasować na rynku całą pulę bonów skarbowych o wartości 1,2 mld zł. Popyt ze strony inwestorów wyniósł ponad 3,3 mld zł. Średnia rentowność 52-tyg. papierów spadła do 5,537 proc., a 13-tyg. do 5,706 proc. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,41 proc., 5-letnich — 5,27 proc., a 10-letnich — 5,47 proc.

Na trzech przetargach w kwietniu resort zamierza sprzedać bony skarbowe o wartości 3,9 mld zł wobec 5,9 mld zł w marcu. Zaoferowane zostaną 13- tyg. papiery o wartości 900 mln zł i roczne o wartości 3 mld zł. Jutro z kolei ministerstwo zamierza sprzedać na przetargu obligacji papiery 2-letnie nowej serii OK0405 o wartości 3,5 mld zł. To więcej, niż spodziewał się rynek. Jednak zainteresowanie polskimi papierami jest na razie stosunkowo duże i resort ma nadzieję wykorzystać dobry sentyment. Na przetargu w marcu resort sprzedał obligacje OK1204 o łącznej wartości 2,75 mld zł, czyli całą zaoferowaną pulę. W kwietniu ministerstwo planuje jeszcze przetarg obligacji pięcioletnich PS0608. Podaż tych papierów ma zawierać się w przedziale 2-3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek już czeka na nowe 2-latki