Rynek leasingu wzrósł o 23 proc.

opublikowano: 24-04-2016, 22:00

Pojazdy osobowe, dostawcze i transportu ciężkiego są w tym roku najczęściej finansowane przez firmy leasingowe.

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu. W pierwszym kwartale w ten sposób sfinansowano inwestycje o łącznej wartości 13 mld zł. To oznacza wzrost wartości nowych kontraktów o 23 proc. w skali roku — podaje Związek Polskiego Leasingu (ZPL), członek Konfederacji Lewiatan. Firmy leasingowe odnotowały bardzo dobre wyniki, finansując pojazdy i środki transportu ciężkiego, co w strukturze przedmiotów leasingu stanowiło 75 proc. inwestycji. Ich wzrost był największy w transporcie ciężkim, wyniósł 52,3 proc. Na liście aktywów znalazły się samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz sprzęt kolejowy. Łączna wartość ich finansowania sięgnęła w pierwszych trzech miesiącach roku 4,3 mld zł, a udział w rynku tego segmentu — 33,4 proc. Wśród nowych kontraktów największą wartość stanowiły leasingowane pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony (5,3 mld zł). W tym przypadku odnotowano wysoką dynamikę — 33,6 proc. Wartość nowych kontraktów w tym segmencie była nawetwyższa od osiągniętej w I kwartale 2014 r., kiedy na rynek istotny wpływ miały ulgi na samochody z tzw. kratką. Obecnie auta osobowe, dostawcze i ciężarówki do 3,5 tony w strukturze finansowania przedmiotów stanowią 41,4 proc. Ujemne wyniki odnotowano w finansowaniu maszyn i urządzeń (łącznie z IT) — spadek, spowodowany głównie niższym niż w ubiegłym roku finansowaniem maszyn rolniczych i budowlanych, wyniósł 8,8 proc. Nowe kontrakty osiągnęły jednak łączną wartość 3,1 mld zł, co oznacza, że maszyny mają 24-procentowy udział w strukturze przedmiotowej rynku.

— Przy doniesieniach o spadku produkcji przemysłowej znaczący spadek w finansowaniu maszyn i urządzeń może sygnalizować ochłodzenie apetytu inwestycyjnego przedsiębiorstw — ocenia Wojciech Rybak, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZLP.

Według badania koniunktury, przeprowadzonego przez ZPL wśród osób odpowiedzialnych ze sprzedaż w firmach leasingowych, w II kwartale 2016 r. oczekiwana jest poprawa aktywności sprzedażowej. Firmy spodziewają się też wyższego poziomu finansowania transportu ciężkiego oraz pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane