„Rynek niedźwiedzia” na rudzie żelaza

opublikowano: 06-08-2019, 07:58

Cena rudy żelaza spadła o ponad 20 proc. poniżej ostatniego szczytu co oznacza rynek niedźwiedzia na podstawowym surowcu wykorzystywanym w produkcji stali.

Ruda żelaza drożała w pierwszym półroczu z powodu obaw niedostatecznej podaży surowca. W drugim jej cena spada, bo rynek spodziewa się spadku popytu na stal z powodu osłabienia globalnej gospodarki wojną handlową toczoną przez USA i Chiny.

We wtorek kurs rudy żelaza w kontraktach spot spadł do 99,50 USD za tonę. Jest ponad 20 proc. niższy niż w lipcu, kiedy osiągnął największą wartość od pięciu lat.

Analitycy Australia & New Zealand Banking Group wskazują, że wszystkie towary masowe odczuwają negatywne skutki wzrostu napięcia w handlu międzynarodowym. Analitycy Morgan Stanley prognozują, że cena rudy żelaza spadnie do 90 USD w czwartym kwartale tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane