Rynek obniżył prognozy

Paulina Sztajnert
25-03-2005, 00:00

Towarzystwo pozyska w tym roku o 300 mln zł mniej niż pierwotnie planowało. Nie załamuje jednak rąk i szykuje dwa nowe fundusze.

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (UI TFI), szósty gracz na rynku, liczy na pozyskanie w tym roku około 440 mln zł.

— Początkowo nasze plany zakładały wzrost powierzonych nam oszczędności do poziomu 2,5 mld zł, nieco jednak zmodyfikowaliśmy te prognozy. Mamy dość chwiejny rynek akcji w tym roku, a poza tym obligacje, które były wielką nadzieją, także nie przyciągają na razie tłumów. Chcemy zatem zakończyć ten rok aktywami na poziomie 2,2 mld zł — tłumaczy Małgorzata Góra, prezes UI TFI.

Przez dwa miesiące tego roku udało się zebrać 85 mln zł. W realizacji planu pomóc ma poszerzenie oferty.

— Jesienią zamierzamy wprowadzić do niej dwa nowe fundusze. Będą to produkty z przeważeniem rynku akcyjnego. Fundusze o bezpiecznej polityce inwestycyjnej mają bowiem w naszej ofercie już całkiem sporą reprezentację — mówi Małgorzata Góra.

Towarzystwo, którego 70-proc. udziałowcem jest niemiecki Union Asset Management Holding, myśli także o zagranicznej ofercie.

— Zastanawiamy się nad zaoferowaniem funduszy zagranicznych naszej spółki matki z Frankfurtu. Sądzę jednak, że tutaj nie ma pośpiechu. Przesunięcie inwestycji z polskich funduszy do zagranicznych to jeszcze kwestia co najmniej 4-5 lat. Uważam, że dopóki nie jesteśmy w strefie euro, przed inwestycjami w zagraniczne fundusze powstrzymuje dość duże ryzyko walutowe. Można go jednak zniwelować dzięki zyskom wypracowanym przez fundusz — twierdzi prezes.

Towarzystwo zamierza także rozwinąć usługi asset management oferowane głównie klientom instytucjonalnym. A jest o kogo dbać: lokaty tych klientów to 25-30 proc. aktywów, wynoszących obecnie ponad 1,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek obniżył prognozy