Rynek papierosów się kurczy, kwitnie rynek skrętów

WIS
17-12-2008, 00:00

Legalna sprzedaż papierosów w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku spadła o 8,1 proc. Wzrosła natomiast sprzedaż tytoni do palenia.

Legalna sprzedaż papierosów w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku spadła o 8,1 proc. Wzrosła natomiast sprzedaż tytoni do palenia.

Wymuszone przez Unię Europejską coroczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe zrobiły swoje. Konsumpcja legalnych papierosów w Polsce dalej spada. Według najnowszych szacunków firmy Philip Morris Polska, całkowita sprzedaż papierosów od stycznia do października bieżącego roku była mniejsza o 8,1 proc. w porówna- niu z takim samym okresem 2007 r. i wyniosła 54,5 mld sztuk. Lider rynku tytoniowego w Polsce podkreśla, że spadek sprzedaży papierosów został spowodowany m.in. ponad 50-procentowym wzrostem sprzedaży niżej opodatkowanych tytoni do palenia (używanych np. do robienia skrętów). Od stycznia do października ich sprzedaż w przeliczeniu na papierosy wyniosła blisko 8 mld sztuk.

— Obecnie obowiązująca stawka akcyzy składa się z wysokiego elementu procentowego liczonego od ceny detalicznej, co zachęca producentów do wprowadzania na rynek tańszych produktów, w tym tytoniu do palenia, ze względu na niższe opodatkowanie.

Nowa ustawa akcyzowa, która prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 1 marca przyszłego roku, z obniżoną stawką procentową, będzie korzystna dla branży i budżetu — ocenia Andrzej Dąbrowski, prezes Philip Morris Polska.

Z badań wynika, że na polskim rynku papierosów dominują tanie marki (według szacunków stanowią około 60 proc. sprzedaży). Najchętniej kupowaną marką papierosów jest jednak LM ze średniej półki cenowej. Jest to marka należąca do firmy Philip Morris.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek papierosów się kurczy, kwitnie rynek skrętów