Rynek pełen wyzwań

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Biura: W 2013 r. powierzchnia biurowa w Warszawie przekroczy 4 mln mkw. Deweloperzy oddadzą do użytku aż 300 tys. mkw. To rekord

Najważniejsze budynki, które pojawią się w najbliższych miesiącach na stołecznym rynku, to m.in. Plac Unii budowany przez BBI Development i Librecht&Wood, Konstruktorska Business Park — pierwszy projekt HB Reavis, Miasteczko Orange, czyli nowa siedziba Grupy TP, którą buduje Bouygues Immobilier oraz park biurowy Ghelamco — Marynarska 12.

— Warto wspomnieć również o biurowcu Żoliborz One, który powstaje w okolicach ul. Szamockiej. Żoliborz One wraz z drugą inwestycją w tej części miasta, czyli Akacjowym Parkiem, a także budowanym w niedużej odległości Gdański Business Centre, mogą zmienić postrzeganie Żoliborza jako lokalizacji biurowej — mówi Wioleta Wojtczak, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań Savills.

Czas zmian

Rekordowo duża podaż nowej powierzchni wpłynie na zwiększenie odsetka pustostanów (według Jones Lang LaSalle w 2012 r. wynosił on 8,8 proc.). Mimo że ponad połowa biur, których oddanie do użytku zaplanowano na ten rok, ma już najemców, są to w większości firmy przenoszące się z innych budynków i zostawiające tam wolne powierzchnie.

— Spodziewamy się wzrostu wskaźnika niewynajętej powierzchni nawet do 10 proc. Deweloperzy, którzy mają problem z pustostanami, będą oferować obniżki, a najemcy, którzy szukają dużych biur, mogą liczyć na atrakcyjne oferty zarówno pod względem wysokości czynszu, jak i zachęt — dodaje Wioleta Wojtczak.

Zdaniem Pawła Skałby, partnera w Colliers International, największy problem będą mieli właściciele starszych budynków. Komercjalizacja biurowców, które będą oddawane w najbliższych miesiącach, trwa już od około dwóch lat. Oczywiście nie wszystkie budowy rozpoczynały się z podpisanymi umowami przednajmu, ale zdecydowana większość właścicieli zabezpieczała się w ten sposób. Wydaje mi się, że w 2013 r. nie będzie jeszcze dużej zmiany cen, natomiast ciekawy będzie przełom lat 2014/15, szczególnie w centrum miasta.

Od lat najpopularniejszą lokalizacją wśród deweloperów budujących biurowce był Mokotów. Wraz z budową II linii metra i rozpoczęciem wielu inwestycji na Woli, pojawiają się pytania o to, czy najemcy będą uciekać z okolic ulicy Domaniewskiej i przenosić się bliżej centrum miasta.

Dzielnice w natarciu

Zdaniem ekspertów, biurowce powstające na Woli będą większą konkurencją dla obiektów ze Śródmieścia, choć i pewnie niektóre firmy z Mokotowa zdecydują się na wyprowadzkę. Tylko w 2013 r. na Woli przybędzie około 35,5 tys. mkw. biur, rok później będzie to 78,2 tys. mkw. Większość deweloperów wychodzi z założenia, że taka konkurencja dobrze wpłynie na równowagę na rynku.

— Nie spodziewamy się znacznego zmniejszenia liczby najemców na Służewcu Przemysłowym. Wynika to z kilku czynników, takich jak choćby niższe stawki czynszów, historyczne przywiązanie do mokotowskiej lokalizacji czy bliskość kontrahentów — mówi Ewelina Kałużna, dyrektor w dziale najmu powierzchnibiurowych Jones Lang LaSalle. Przed szansą na rozwój — dzięki budowie drugiej linii metra stoją również dzielnice po prawej stronie Wisły. W większym jednak stopniu nadzieje zostały rozbudzone wśród deweloperów budujących mieszkania niż biura.

Choć powstają takie inwestycje jak Port Praski czy rewitalizacja dawnej Fabryki Wódek Koneser, gdzie poza mieszkaniami zaplanowano również biura. Poza Pragą nowoczesnych biur brakuje także w dalszych dzielnicach — Targówku i Białołęce — gdzie z pewnością znalazłyby się odpowiednie działki, brak tylko chętnych do inwestowania.

— Sytuacja w takich dzielnicach jak Targówek czy Białołęka może się zmienić, kiedy perspektywa powstania tam linii metra będzie bliższa. Jest jeszcze aspekt pewnej bariery mentalnej — który z deweloperów zaryzykuje i pojawi się w nowej dzielnicy jako pierwszy i oczywiście, który z najemców będzie na tyle odważny, aby się tam wprowadzić. Wydaje mi się, że na takie przetasowania na biurowej mapie Warszawy potrzeba jeszcze sporo czasu — ocenia Paweł Skałba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy