Czytasz dzięki

Rynek pracy (jeszcze) wygląda dobrze

opublikowano: 20-08-2019, 11:37

Dane o lipcowych wynagrodzeniach są pozytywne, piętrzą się jednak pytania o przyszłość w obliczu nadciągającego spowolnienia

Zobacz więcej

WM, Puls Biznesu

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosły o 7,4 proc. r/r i osiągnęły poziom 5182,43 zł, wobec oczekiwań na poziomie 7,1 proc. Zatrudnienie w tej części rynku pracy wzrosło o 2,7 proc. r/r i wyniosło 6,397 mln, zgodnie z szacunkami ekspertów.
To pierwsze od dłuższego czasu wyniki niezniekształcone zmiennym kalendarzem świąt, który utrudniał porównywanie dynamiki. Od początku roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły r/r o 6,8 proc. - najwolniej w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie, o 3,2 proc., a najszybciej w administracji i działalności wspierającej, bo aż o 9,4 proc.
Wart odnotowania jest także spowalniający wzrost zatrudnienia. W szczycie koniunktury, a więc w drugiej połowie 2017 r., statystyka pokazywała wzrost liczby etatów na poziomie przekraczającym 4,9 proc. r/r. Rosnąca niechęć do zatrudniania - mimo impulsów fiskalnych pchających gospodarkę naprzód - to dowód spowolnienia. Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, prognozuje jednak, że droga hamowania będzie długa. „Zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw powróciło w lipcu do poziomów notowanych przed czerwcem. Dynamika wyniosła 7,4 proc. r/r, kształtując się nieco powyżej konsensu rynkowego, i potwierdziła tym samym, że duży wpływ na nią ma liczba dni roboczych (wzrosła ona w lipcu do 23 z 19 w poprzednim miesiącu). Jednocześnie, również zgodnie z prognozami, nieznacznie wyhamowała w lipcu dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W tym przypadku mało prawdopodobne wydaje się, aby liczba etatów zaczęła w kolejnych miesiącach wyraźnie się zwiększać, gdyż polska gospodarka weszła w fazę spowalniania. Jednakże fakt, że jest to spowalnianie delikatne, prawdopodobnie będzie objawiał się tym, że dynamika zatrudnienia w najbliższym czasie może wahać się w okolicach 2,6-2,8 proc. r/r, a jej dalsze hamowanie będzie bardzo powolne i rozciągnięte w czasie” – uważa Monika Kurtek.
Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak zachowają się pracujący w Polsce Ukraińcy po otwarciu dla nich rynku pracy w Niemczech, co nastąpi z początkiem przyszłego roku. Zdaniem ekspertów Narodowego Banku Polskiego (NBP)  maksymalnie 20-25 proc. z nich w ciągu czterech latach przeniesie się do pracy za Odrę. Analitycy PKO BP też nie spodziewają się szoku związanego z odpływem imigrantów. „Jak wskazuje NBP, część firm będzie w dłuższym horyzoncie dążyć do zwiększania pracownikom płac kosztem ograniczania zatrudnienia (transformacja miejsc pracy na bardziej wartościowe)” - komentują eksperci największego polskiego banku.
Ekonomiści Banku Millennium zauważają, że dobra sytuacja na rynku pracy wspiera konsumpcję. Ich zdaniem funudusz płac nominalnie wciąż rośnie w dobrym tempie (o 10,3 proc. r/r w lipcu) - choć ze względu na przyspieszającą inflację jego realny wzrost stopniowo hamuje. „Biorąc jednak pod uwagę wypłatę dodatkowych świadczeń społecznych w ramach programu 500+, wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych będzie solidny” - uważają eksperci Millennium.


fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane