Rynek pracy: Posada od zaraz nie dla absolwenta

opublikowano: 24-09-2012, 00:00

Co dziesiąty absolwent wyższej uczelni szuka pracy nawet rok.

Trzy czwarte znajduje ją w pół roku. Według informacji z badania „Campus 2012” realizowanego przez portal Pracuj.pl aż 52 proc. absolwentów (próba 3949 osób) negatywnie ocenia swoje szanse na znalezienie pracy. Najbardziej pesymistyczne są osoby po kierunkach humanistycznych (55 proc.).

Większymi optymistami są absolwenci studiów ekonomicznych i technicznych, z których swoje szanse źle ocenia odpowiednio 43 proc i 37 proc. W porównaniu z danymi z badania Campus z 2010 r. opinie absolwentów są gorsze. Wtedy szansę na znalezienie pracy negatywnie oceniało 45 proc. (próba wyniosła 4756 osób), z czego 38 proc. z wykształceniem ekonomicznym, 52 proc. z humanistycznym i 37 proc. z technicznym.

Obecnie zdecydowana większość absolwentów (77 proc.) znajduje pierwszą pracę w pół roku od ukończenia studiów, a 13 proc. szuka jej do roku. Chociaż najgorzej swoje szanse oceniająhumaniści, to z badania wcale nie wynika, by szukali pracy znacznie dłużej niż osoby po kierunkach ekonomicznych czy technicznych.

W pół roku po studiach pracę znajduje 74 proc. humanistów, 79 proc. absolwentów kierunków technicznych i 77 proc. po kierunkach ekonomicznych. Do roku pracy szuka 13 proc. absolwentów studiów ekonomicznych, 12 proc. technicznych i 13 proc. humanistów. Prawie 60 proc. absolwentów i niemal 50 proc. studentów, którzy wzięli udział w tegorocznym badaniu, źle ocenia oferty dostępne na rynku.

Jako główne przeszkody w znalezieniu pracy wskazują brak doświadczenia wymaganego przez pracodawców (63 proc.), ograniczoną liczbę miejsc pracy, wynikającą z sytuacji w gospodarce na świecie (42 proc.), zbyt dużą niż wymaga rynek liczbę studentów na niektórych kierunkach (29 proc.), a także nieadekwatność wiedzy zdobytej na studiach z potrzebami przedsiębiorców (27 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy