Rynek premiuje Torfarm

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 18-01-2007, 00:00

Inwestorom podoba się, że spółka z Torunia przejmuje kolejne firmy

Nasza wycena porównawcza akcji dystrybutorów farmaceutyków po wynikach trzech kwartałów ubiegłego roku pokazuje, że wszystkie te spółki, poza Torfarmem, są notowane z dyskontem do szacunków „PB”. Farmacol wyceniamy na 49 zł, tymczasem kurs wynosi 44,12 zł. Akcje PGF wyceniamy na 78 zł (kurs 75 zł), Prospera na 20,5 zł (kurs 18,52 zł), a Torfarmu na 72 zł (kurs wynosi 76,7 zł).

Poprzednią wycenę porównawczą hurtowników leków opublikowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy sytuacja na rynku była podobna. Tylko Torfarm był notowany powyżej naszej wyceny. W ostatnich miesiącach 2006 r. kursy dystrybutorów wyraźnie wzrosły. Jednak trend wzrostowy został powstrzymany przez wyniki spółek po trzech kwartale, które specjalnie nie zachwyciły. Średni wzrost sprzedaży w branży wyniósł 7-8 proc. Większość spółek nie pokazała zdecydowanie lepszej dynamiki od rynku.

Najwięcej dzieje się wśród tzw. hurtowni bez aptek, czyli Torfarmu i Prospera. Staje się już tradycją, że Torfarm jest wyceniany przez rynek wyżej niż w wycenie porównawczej „PB”. Wydaje się jednak, że taka premia jest uzasadniona. Spółka systematycznie wykazuje największą dynamikę przyrostu przychodów wśród giełdowych hurtowników (26 proc. w trzecim kwartale). Jednocześnie spółka zdobyła uznanie przejęciem Galeniki Silfarm. Większość dystrybutorów zapowiadała aktywną konsolidację rynku, ale tylko transakcje Torfarmu zatrzęsły rynkiem. Udział w rynku toruńskiej spółki mocno rośnie. Wynosi już około 16 proc. i jest zbliżony do udziału liderów rynku (około 18 proc.). W trzecim kwartale Torfarm poprawił także rentowność. O wycenie Torfarmu w przyszłości zdecydują efekty konsolidacji z Galeniką.

Prosper nadal jest wyceniany atrakcyjnie w porównaniu z szacunkami „Pulsu Biznesu”. W trzecim kwartale spółka nie poprawiła marż. Jednak warto odnotować jednoczesny wyraźny spadek kosztów sprzedaży i dystrybucji. Wydaje się, że jest to efekt zmiany rozliczeń Prospera z aptekami z faktury usługowej na tzw. rabat na fakturze. Porównanie rentowności osiąganych przez spółki z danymi z 2005 r. nie jest więc miarodajne. Prosper wcześniej zapowiadał, że całoroczny zysk netto z 2006 r. nie będzie gorszy niż ten z 2005 r. (ponad 10 mln zł). Oceniamy, że warszawski hurtownik może zarobić na czysto 11-12 mln zł. Trudno natomiast prognozować, jak spółka zamierza uczestniczyć w konsolidacji rynku. Prosper jest zainteresowany zakupem hurtowni należących do grup aptekarzy z południowo-wschodniej Polski.

Rynkowa wycena liderów rynku, czyli PGF i Farmacolu, również pozostawia dyskonto wobec naszej wyceny. PGF wykazał w trzecim kwartale 2006 r. poprawę rentowności. Ciekawą inwestycją spółki jest Pharmena, producent leków, która inwestuje w badania nad nowym farmaceutykiem w Stanach Zjednoczonych. Z kolei Farmacol poprawia przychody dzięki agresywnej polityce sprzedażowej. Na razie nie przełożyło się to jednak na zyski. Obie spółki powinny korzystać na sprzedaży szpitalnej. Ten kanał znów zaczyna być opłacalny, a PGF i Farmacol mają tu mocną pozycję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane