Rynek surowcowy: Mniejsza podaż cukru

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 06-01-2009, 09:14

Mimo wyraźnego umocnienia dolara wobec innych głównych walut, wczoraj drożała ropa naftowa. Surowiec ten taniał jedynie w pierwszej części dnia, czyli właśnie po największych ruchach na EUR/USD.

Cena baryłki Brent zbliżyła się wtedy do poziomu 46 USD, ale szybko znaleźli się kupujący, co świadczyłoby o tym, że obserwowana korekta na rynku ropy jeszcze się nie zakończyła. Póki co, wzrosty zatrzymały się na psychologicznym poziomie 50 USD za baryłkę, lecz w przypadku wyjścia wyżej kolejne opory znajdują się na poziomach 52,50 USD i 55 USD. Takiej próby nie wytrzymało złoto, którego uncja potaniała do 848 USD.

Tymczasem zwyżkę kontynuuje cukier, którego ceny wzrosły wczoraj o 2,5 proc. Wszystko z tego powodu, że podaż w 2009 r. może być mniejsza niż rok wcześniej. O mniejszej produkcji w pierwszym miesiącu sezonu poinformowała Tajlandia. Wyprodukowano to ponad 5 proc. mniej cukru niż rok wcześniej. Tajlandia jest drugim największym eksporterem cukru na świecie. Mniejsze dostawy będą pochodzić także z Brazylii, gdzie sporą część surowca przeznacza się na biopaliwa, a także z Indii, gdzie mamy do czynienia z opóźnieniami w produkcji.

Przemysław Kwiecień
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rynek surowcowy: Mniejsza podaż cukru