Rynek tytoniowy: lekka stabilizacja

Katarzyna Ostrowska
15-10-2001, 00:00

Rynek tytoniowy: lekka stabilizacja

W ciągu ostatnich trzech miesięcy producenci tytoniu odrobili straty z początku roku. We wrześniu zanotowali ponownie wyższą sprzedaż niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, lokując na rynku około 7,4 mld sztuk papierosów.

Wygląda na to, że stabilizuje się sytuacja branży tytoniowej. W sierpniu firmy sprzedały ponad 6,9 mld sztuk papierosów, czyli o 380 mln sztuk więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. We wrześniu producenci ponownie poprawili wynik, sprzedając 7,4 mld sztuk papierosów — o blisko 630 mln sztuk więcej niż przed rokiem. W sumie firmy tytoniowe od początku roku sprzedały więcej papierosów niż w ciągu trzech kwartałów 2000 r.

Największy wzrost sprzedaży notuje lider rynku — Philip Morris. Po trzech kwartałach, w porównaniu z analogicznym okresem 2000 r., zwiększył udział w rynku o 5 proc. — do 37,8 proc. Nieźle powiodło się też Altadisowi — wzrost wyniósł 0,8 proc. Pozostałe spółki traciły udziały. Najbardziej — Reemtsma (-1,4 proc.) oraz House of Prince (-1,3 proc.).

Przedstawiciele branży nie chcą mówić o poprawie, lecz jedynie stabilizacji.

— Wielkość sprzedaży na koniec roku będzie taka sama jak w 2000 r. i sięgnie 73 mld sztuk. Z badań wynika, że z 15 do 16 proc. wzrósł przemyt. Przyszły minister finansów może tu znaleźć około 2 mld zł — mówi Jan Wierzbicki, dyrektor ds. korporacyjnych w Reemtsma Polska.

Po półroczu zysk branży wyniósł 31,3 mln zł. Dla porównania, na koniec I półrocza 2000 było to 230,4 mln zł. Tylko trzy firmy wówczas przynosiły stratę, obecnie już osiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek tytoniowy: lekka stabilizacja