Rynek walut czeka na czwartkowe dane o produkcji

PAP
opublikowano: 16-02-2010, 17:48

Brak istotnych danych makro w środę sprawia, że rynek walut czeka na czwartkowe dane o produkcji. Na rynku obligacji inwestorzy czekają na środową wyprzedaż 10-letnich obligacji przez MF

"Poniedziałkowy spokój na rynkach finansowych przełożył się na wtorkowe notowania złotego. Polska waluta poruszała się w granicach 4,00-4,04 za euro. Pozytywne informacje z USA umocniły kurs euro, a co za tym idzie złotego" - powiedział PAP Michał Karewicz, analityk walutowy z City Banku.

Nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York) podała we wtorek wartość indeksu aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork, który wzrósł wyraźnie w lutym do 24,91 pkt z 15,92 pkt w poprzednim miesiącu.

Jak poinformował we wtorek Departament Skarbu USA zagraniczni inwestorzy zwiększyli w grudniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 63,3 mld USD.

"Na małe wahania kursu nie miały wpływu dane przedstawione przez GUS dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Złotemu brakuje impulsu do pokonania tych barier. Być może takim bodźcem będą czwartkowe dane dotyczące produkcji przemysłowej, które mogą chwilowo wzmocnić złotego" - dodał Karewicz.

We wtorek GUS podał wartość przeciętnego wynagrodzenia brutto w styczniu 2010 roku, które wyniosło 3.231,13 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 0,5 proc., a mdm spadło o 11,5 proc. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w styczniu 2010 roku było zatrudnionych 5.301,3 tysiąca osób, czyli o 1,4 proc. mniej rdr i 0,9 proc. więcej wobec grudnia 2009 roku.

W czwartek o 14.00 GUS poda dane o produkcji przemysłowej w styczniu. Rynek oczekuje wzrostu o 5,7 proc. rdr oraz spadku o 6,6 proc. mdm.

Zdaniem Karewicza w ciągu tygodnia w centrum uwagi będzie znajdowała się sytuacja gospodarcza Grecji. Analitycy będą obserwowali kształtowanie się spreadu między obligacjami greckimi, a niemieckimi. Ewentualne złe informacje z greckiej gospodarki negatywnie odbiją się na kursie euro.

"Rynek obligacji znajdował się we wtorek pod wpływem przygotowań do środowej aukcji 10-letnich obligacji. W dalszej części tygodnia wpływ na cenę mogą mieć dane dotyczące produkcji" - powiedział PAP Maciej Kuczek, diler obligacji z Fortis Banku.

W środę o 12.00 MF organizuje przetarg obligacji DS1019 o wartości 1-2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane