Rynek walutowy oczekuje na umocnienie franka

MD
opublikowano: 16-02-2010, 16:16

Traderzy z rynku walutowego uważają, że  próba zahamowania aprecjacji franka przez bank centralny Szwajcarii zakończą się niepowodzeniem.

16 z 28 ekspertów rynku walutowego, którzy przedstawili agencji Bloomberg swoje prognozy, oczekuje, że w tym roku frank będzie wyżej notowany niż 1 stycznia, kiedy stanowisko szefa banku centralnego objął Philipp Hildebrand. Kiedy po pierwszych trzech tygodniach tego roku notowania franka wzrosły o 0,7 proc., Hildebrand zapowiedział działania mające zapobiec jego dalszej aprecjacji. Od tego czasu bank centralny czterokrotnie interweniował na rynku walutowym, tyle samo razy, co w całym 2009 roku, choć nigdy tego nie potwierdził oficjalnie. 12 lutego doszło do dwóch interwencji w odstępie około siedmiu godzin.

- Będą nadal interweniować, ale to przegrana wojna – powiedział Geoffrey Yu, stratego z londyńskiego oddziału UBS, według którego frank będzie notowany po 1,46 za euro na koniec roku. – Myślę, że bank centralny Szwajcarii dysponuje zbyt małą „siłą ognia” – dodał.

Obecnie frank notowany jest po 1,4666 za euro.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane