Rynek wymusza spadek PPI

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 2001-04-20 00:00

Rynek wymusza spadek PPI

W marcu inflacja mierzona indeksem cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadła do 3,9 proc. w relacji rocznej — podał GUS. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,2 proc. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła w marcu 2,8 proc. r./r., natomiast w porównaniu z lutym była wyższa o 14,6 proc.

Analitycy oczekiwali, że w marcu roczny wskaźnik spadnie do 4,1 proc. Z kolei rynek oczekiwał mniejszego wzrostu produkcji — roczny wzrost szacowano na 0,8 proc. Spadek cen producentów wymusił rynek. Popyt wewnętrzny wciąż jest słaby, skłonność do oszczędzania spora, a kredyty drogie. Wszystko to oznacza, że producenci wciąż mają problemy ze sprzedaniem tego, co produkują. A w takich okolicznościach ceny spadają, nie rosną.

Zadziwiać może natomiast dobry wynik produkcji w marcu, która wzrosła mimo spadku popytu zewnętrznego i braku impulsów wewnętrznych. Ekonomiści twierdzą, że wiąże się to ze zwyczajowym ożywieniem sezonowym w okresie wiosenno-letnim. Jednak popyt krajowy wciąż jest słaby, złoty zbyt silny w stosunku do euro i dolara, zaś eksport raczej już nie wzrośnie. Ekonomiści zgadzają się, że silny złoty jeszcze nie przełożył się na spadek eksportu — głównego mechanizmu napędzającego koniunkturę w Polsce. Wzrost wartości polskiej waluty możemy odczuć za miesiąc.

Możesz zainteresować się również: