Rynek zaleją bony skarbowe

Marek Knitter
opublikowano: 04-03-2002, 00:00

Ubiegły tydzień obfitował w zdarzenia powodujące silne napięcia na rynku papierów dłużnych. Poniedziałek rozpoczął się tradycyjnie przetargiem bonów skarbowych o rekordowej wartości w tym roku, wynoszącej 1,6 mld zł. Większość inwestorów instytucjonalnych doskonale wyczuła intencję członków RPP i nie spodziewała się kolejnej redukcji stóp procentowych.

Dziś odbędzie się przetarg bonów skarbowych o wartości 1,2 mld zł. Resort finansów przedstawił już także podaż bonów na kolejne aukcje w marcu. Łącznie MF zamierza zaoferować papiery o wartości 6,1 mld zł. W styczniu podaż wynosiła 5,4 mld zł, a w lutym 4,9 mld zł. Specjaliści są zaskoczeni tak wysoką ofertą. Oznacza to bowiem, że bieżące potrzeby pożyczkowe państwa w marcu wzrosły znacznie bardziej, niż się tego spodziewano. Do tej kwoty należy jeszcze dodać wartość obligacji hurtowych, których podaż wstępnie szacuje się na 5,2 mld zł. Dane na ten temat poznamy dopiero w tym tygodniu przed planowaną na środę aukcją papierów 5- i 2- letnich.

Należy spodziewać się jednak, że popyt na bony skarbowe pozostanie wysoki. Średnio będzie to około 3 mld zł na jeden przetarg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek zaleją bony skarbowe