Rynki finansowe, a Ukraina

  • Marek Rogalski
opublikowano: 06-08-2014, 17:06

Teraz kluczowe będzie to, czy obawy dotyczące rosyjskiej „interwencji pokojowej” na Ukrainie zmaterializują się, czy też nie.

Wydaje się, że nerwowość utrzyma się jeszcze do weekendu, ale jeżeli do tego czasu Putin nie wykona żadnego ruchu, to informacje o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą będą odczytane, jako kolejny element wojny psychologicznej Moskwy z resztą świata. To pozwoli jednak dość szybko odrobić straty chociażby naszemu złotemu. W czarnym scenariuszu interwencji, czego raczej nie należy oczekiwać (potencjalne straty są większe od korzyści, a Rosjanie zdają się bardziej preferować wojnę w wykonaniu „zielonych ludzików”) kluczowe będzie to, jaka będzie reakcja Zachodu i NATO. Polityka nakładania coraz to większych sankcji, jak na razie nie jest efektywna – z prostego powodu: to działanie, którego skutki są z założenia długo, a nie krótkoterminowe.
Zachowanie się globalnych rynków w środę pokazuje, że inwestorzy zdają się nie wierzyć w scenariusz inwazji Rosji na Ukrainę. Waluty uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, tj. jen i frank, wprawdzie zyskały, ale nie jest to znaczący ruch, a po południu widoczna była już przeciwstawna tendencja. Także i złoty nieznacznie odrabiał straty, chociaż EUR/PLN nie zdołał powrócić poniżej poziomu 4,20. Za to USD/PLN spadł pod barierę 3,15, po tym jak w ciągu dnia kosztował nawet 3,16.
Spadki amerykańskiej waluty względem krajowej mogą być kontynuowane, jeżeli spełni się oczekiwany scenariusz „biernej” postawy Europejskiego Banku Centralnego podczas jutrzejszego posiedzenia. Rynki mogą oczekiwać od Mario Draghiego czegoś więcej po tym, jak inflacja HICP spadła w lipcu do poziomu 0,4 proc. r/r, a konflikt ukraiński i związane z nim sankcje nałożone na Rosję (z wzajemnością) mogą zwiastować wyraźniejsze wyhamowanie i tak niemrawego odbicia w europejskiej gospodarce. W przypadku takiej postawy ECB możliwe jest odreagowanie kursu EUR/USD do 1,3480-1,3500, co może dać spadek USD/PLN w okolice 3,12. W przypadku uspokojenia się nastrojów wokół Ukrainy notowania tej pary mogą zejść poniżej 3,10 na początku przyszłego tygodnia.
Dzisiaj EUR/USD zszedł na nowe minimum na 1,3332. Jeżeli jednak uda się powrócić powyżej 1,3366 (poziom dołka z 30 lipca) to otrzymamy pro-wzrostowy impuls z kształtującej się formacji 2B.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane