Rynki na rozdrożu

Michał Dąbrowski, XTB
opublikowano: 15-01-2016, 18:15

Patrząc na dzisiejsze notowania indeksów giełdowych na całym świecie widać, że pesymizm na dobre zagościł wśród inwestorów.

Na minusie zamknęły się azjatyckie parkiety. Również nic dobrego nie można powiedzieć o notowaniach akcji na rynkach w Europie, a po rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, Wall Street otworzyło się z ponad 2-procentową stratą. Światowym nastroją również poddają się inwestorzy na warszawskiej giełdzie.

Na pierwszy plan wysuwają się rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, po których przyspieszyła wyprzedaż walorów na światowych parkietach. Odczyt bazowy za grudzień wskazał na skurczenie się sprzedaży o 0,1% w ujęciu miesięcznym, przy konsensusie zakładającym wzrost o 0,2%. Jak widać amerykańscy konsumenci nie chcą wydawać więcej pomimo oszczędności, które uzyskują dzięki niższym cenom paliw. Co więcej Amerykanie w okresie świątecznym wydali najmniej od lat, a może być jeszcze gorzej. Ponadto wczoraj jeden zczłonków Fedu, James Bullard, powiedział, że osiągnięcie celu inflacyjnego banku może zająć dłużej niż wcześniej oczekiwano. Wszystko to podaję w wątpliwość siłę amerykańskiej gospodarki i może odsunąć w czasie kolejne podwyżki stóp procentowych przez Fed. Na początku sesji na Wall Street indeks S&P 500 traci nieco ponad 2%, podobnie notowany jest indeks DJIA, który spada o około 2,1%. Najsłabiej radzi sobie NASDAQ, który stracił około 2,7%. Ponadto zaczyna się sezon wyników dla amerykańskich spółek. Swoje sprawozdania za czwarty kwartał opublikowały już spółki: Intel, Wells Fargo, JP Morgan oraz Citigroup. Ogólnie wyniki na razie nie rozczarowują.

Oprócz słabych danych na rynki akcji negatywnie wpływa wyprzedaż na rynku ropy naftowej. Cena ropy WTI spadła dzisiaj ponownie poniżej 30 dolarów za baryłkę i nie widać mocnych sygnałów, które mogłoby doprowadzić do odbicia cen tego surowca, co ciągnie w dół spółki z sektora energetycznego. Ponadto słabe nastroje rozpoczęły się znowu w Chinach, gdzie główny indeks na giełdzie w Szanghaju spadł o ponad 3,5%. Chiński bank centralny chcąc przeciwdziałać ostatniej masowej ucieczce kapitału z tamtejszego sektora bankowego, zapowiedział, że wpompuje około 15 mld dolarów. Dodatkowo chcąc uspokoić inwestorów premier Chin zapewnił dziś, że Pekin nie zamierza dalej osłabiać juana.

Walory notowane na warszawskiej giełdzie tracą nieco mniej niż ma to miejsce na pozostałych parkietach. Podczas gdy niemiecki DAX spada dziś o niemal 2,5%, WIG20 jest o 1,8% poniżej poziomu z czwartkowego zamknięcia. Warszawski indeks blue chipów jest ciągnięty w dół przez taniejącą miedź. Wobec tego nie dziwi, że najwięcej traci dziś KGHM (-5,28%). Tracą również banki, w reakcji na opublikowany dziś projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Prezydenta o przewalutowaniu kredytów walutowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma w najbliższym czasie podać szacunkowy koszt proponowanych mechanizmów dla całego sektora bankowego. 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, XTB

Polecane