Rynkowy optymizm nie pomógł złotemu

Tomasz Bartmiński
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

WALUTY

Nieoczekiwany i duży wzrost indeksu nastrojów francuskich konsumentów nie był w stanie wybić kursu EUR/USD ponad 1,34, ale odsłonił drzemiące pokłady optymizmu w Europie. Dobre nastroje, wspomagane tanim pieniądzem, zaowocowały wzrostem cen obligacji, który nie ominął nawet papierów portugalskich.

Włochy sprzedały wczoraj bez problemu trzy nowe emisje obligacji za ponad 4,5 mld EUR łącznie, ale zgrzyt wywołał przetarg w Hiszpanii. Bony skarbowe sprzedano tam taniej niż ostatnio. To wskazuje, że przyjęte przez włoski rząd oszczędności na 20 mld, które mają doprowadzić do zrównoważonego budżetu we Włoszech w przyszłym roku, zostały lepiej przyjęte niż hiszpańskie zapewnienia o stabilności fiskalnej.

Notowania euro, przynajmniej w tym tygodniu, powinny pozostawać powyżej 1,3230 USD. Chyba że dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA okażą się dużo lepsze od oczekiwań. Stabilizacja głównej pary walutowej nie przełożyła się na notowania złotego. Mimo powszechnych oczekiwań, kontynuacji umocnienia naszej waluty, pary ze złotym niespodziewanie uciekły o kilka groszy wyżej. Złotemu nie pomogły wczorajsze wypowiedzi prezesa NBP, który wyraźnie dał do zrozumienia, że jest przeciwny szybkiemu podnoszeniu stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Bartmiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy