Rynkowy roller coaster

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Od początku tygodnia handel na rynkach jest niezwykle dynamiczny, co wraz z huśtawką nastrojów doprowadziło do podwyższenia zmienności na kluczowych parach walutowych.

Najpierw inwestorzy euforycznie zareagowali na zapowiedź zbliżenia stanowisk Waszyngtonu i Pekinu podczas G20. Sama deklaracja wypracowania porozumienia w ciągu 90 dni została już jednak podana w wątpliwość — najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada umowę „ograniczającą straty” po obydwu stronach wojny handlowej. Dodatkowo w mediach pojawił się ponownie temat odwrócenia krzywej rentowności (wzrost oprocentowania krótszych papierów np. 3-letnich powyżej rentowności dłuższych — np. 5-letnich) obligacji amerykańskich, co zwiększyło nerwowość wśród uczestników rynku. To dlatego, że sytuacja taka zwyczajowo zwiastuje wzrost obaw o perspektywy gospodarki i nagłe wygaszenie cyklu podwyżek stóp przez Fed. W konsekwencji końcówka tygodnia zapowiada się na nerwową, a ponownie podbicie notowań dolara amerykańskiego znów ciąży walutom rynków wschodzących.

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, decyzja ponownie jednak została opublikowana stosunkowo późno (o godz. 13.45), co sugeruje wzmożoną dyskusję na posiedzeniu. Z punktu widzenia polityki monetarnej niezwykle ciekawie prezentuje się 2019 r., kiedy spodziewane jest podbicie inflacji powyżej celu BNP przy równocześnie niższym wzroście gospodarczym. Krótkoterminowo złoty pozostaje zależny od czynników globalnych i nastawienia inwestorów do rynków wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane