Rząd bierze pod skrzydła seniorów

opublikowano: 23-01-2018, 22:00

Z myślą o starszych Polakach ma powstać system wsparcia, który zapewni im m.in. lepszy dostęp do usług zdrowotnych.

W ubiegłym tygodniu Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że przygotowywany jest dokument dotyczący polityki społecznej wobec osób starszych. Na wtorkowej konferencji, podczas której u boku minister stał premier Mateusz Morawiecki, padło nieco więcej konkretów. Premier podkreślił, że prace nad dokumentem mają się ku końcowi i „wchodzimy w etap konfrontacji”, czyli — jak wyjaśniła minister pracy — „za chwilę będzie on konsultowany między resortami”. Dokument „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 r.”, o którym mowa, ma być oparty na trzech filarach: bezpieczeństwie, aktywności i solidarności. Elżbieta Rafalska w trzech słowach opisuje go jako ważny, kompleksowy i ambitny, o czym przesądzać ma w szczególności zwrócenie uwagi na nowe i trudne do zdefiniowania pojęcie „niesamodzielności” osób starszych. Celem rządu jest m.in. stworzenie dla nich szeroko rozumianego systemu wsparcia, zmniejszenie zależności seniorów od innych osób, zapewnienie dostępu do usług zdrowotnych i rehabilitacji oraz rozwój instytucjonalnych form pomocy.

Zobacz więcej

Fot. iStock

— Tak jak miarą człowieczeństwa jest stosunek do osób starszych, tak miarą jakości polityki państwa jest stosunek do starszego pokolenia. Jesteśmy mu winni nie tylko szacunek, ale wsparcie w postaci całościowej polityki państwa — powiedział Mateusz Morawiecki. „Całościowej”, bo — jak podkreślił — polityka senioralna jest pojęciem bardzo złożonym. Składa się na nią w szczególności polityka demograficzna, edukacyjna, prorodzinna czy rozwojowa. Dbanie o starsze pokolenie to nie tylko moralny obowiązek, ale też nakaz zdrowego rozsądku, bo jak stwierdził premier, „młodzi potrafią szybciej biec, ale to starsi znają drogę”. © Ⓟ

40 proc. Tylu Polaków po sześćdziesiątce będzie, według GUS, w roku 2050.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu