Rząd chce powstrzymać esemesowych naciągaczy

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Zmiany w prawie mają zwiększyć ochronę przed niechcianymi usługami i niespodziankami na rachunkach.

Telefon brzęczy w kieszeni, spoglądasz na niego i widzisz, że WYGRAŁEŚ lub możesz POZNAĆ PRZYSZŁOŚĆ, jeśli tylko chcesz i odpowiesz na esemes. Wszystko, oczywiście, za dodatkową opłatą. Ministerstwo Cyfryzacji doszło do wniosku, że do obrony przed takimi wiadomościami nie wystarczy zdrowy rozsądek — przydadzą się też odpowiednie przepisy. W czwartek rząd przyjął projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, którego naczelnym celem jest zwiększenieochrony konsumentów przed nieświadomym skorzystaniem z drogich usług premium.

— Wzmacniamy regulacje dotyczące progów kwotowych na tzw. usługi premium rate, czyli drogich, dodatkowo płatnych esemesów. Do dotychczasowych trzech progów: 35, 100 i 200 zł dodajemy próg 0 zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług). Obecnie abonent może, ale nie musi określać, czy chce korzystać z usługi esemesów o podwyższonej opłacie, a jeśli chce — do jakiej kwoty. W efekcie jest to furtka do nadużyć dla nieuczciwych firm. Zgodnie z naszym projektem, jeśli abonent nie określi żadnego progu — progiem domyślnym będzie 35 zł — informuje Karol Manys, rzecznik resortu cyfryzacji.

Jeśli nowelizację przyjmą parlamentarzyści, to po jej wejściu w życie osiągnięcie progu wydatków na esemesy i połączenia premium zakończy się ich automatyczną blokadą. Teraz, niezależnie od progu, uruchomienia takiej blokady musi zażądać abonent. Zwiększyć mają się też kompetencje Urzędu Komunikacji Elektronicznej, regulującego rynek telekomunikacyjny, który będzie mógł m.in. zażądać od operatorów zablokowania dostępu do numerów premium lub pobierania opłat za takie usługi.

Bardziej precyzyjny ma być również prowadzony przez regulatora rejestr firm oferujących usługi premium. Nowelizacja ma też wprowadzić m.in. nowy system esemesowego powiadamiania obywateli o zagrożeniach, np. o powodzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane