Rząd doczeka się na nowe maszyny

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Sześć samolotów o zasięgu 5 tys. km trafi do hangaru do końca 2008 r. A zarzuty o faworyzowanie Embraera?

Agencja Mienia Wojskowego (AMW), na polecenie resortu obrony, ogłosiła przetarg na dostawę sześciu samolotów dla VIP-ów. Maciej Olex-Szczytowski, prezes AMW, informuje, że oferty zostaną otwarte 30 kwietnia przyszłego roku. Dostawy pierwszych maszyn można natomiast spodziewać się pod koniec 2008 r. Nowe samoloty zastąpią używane obecnie przestarzałe radzieckie JAK-40.

— Zdecydowaliśmy się na zakup samolotów o zasięgu minimum 5 tys. km. Z naszych analiz wynika, że przedstawiciele polskiego rządu najczęściej podróżują do państw europejskich więc podany zasięg pozwala na spełnienie tego warunku — mówi Maciej Olex-Szczytowski.

W przetargu najwyżej punktowana jest cena zakupu i eksploatacji samolotów. Za to kryterium można otrzymać aż 70 proc. punktów. Pojawiają się jednak opinie, że AMW, określając zasięg na 5 tys. km i najwyżej punktując kryterium cenowe, może faworyzować w przetargu brazylijskiego Embraera.

Koszt jednego samolotu z Brazylii oceniany jest bowiem na nieco ponad 20 mln EUR.

Innym firmom może natomiast być trudno zaproponować niższą cenę. Agencja Mienia Wojskowego zapewnia jednak, że w konkursie nikt nie jest faworyzowany. Maciej Olex-Szczytowski informuje również, że przy przetargu są obecni niezależni obserwatorzy, którzy pilnują, by był prowadzony zgodnie z prawem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane