Rząd liczy na dodatkowe 80 mld zł z VAT

opublikowano: 19-09-2017, 16:08

Rada Ministrów przyjęła projekt split payment. Od 1 kwietnia 2018 r. firmy wejdą w system podzielonej płatności VAT. Fiskus obiecuje sobie złote góry.

Wczoraj zapowiadaliśmy, że we wtorek Rada Ministrów zapewne przyjmie bardzo ważny dla fiskusa projekt nowelizacji ustawy o VAT, zakładający uruchomienie w Polsce split payment czyli mechanizmu który ma uniemożliwiać, a przynajmniej znacznie utrudniać, wyłudzenia podatku VAT. Tak też się stało, rząd projekt zaakceptował.

Złoty
Zobacz więcej

Złoty fot. Bloomberg

- Ustawa o split payment to kolejna ustawa która ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego i spowoduje, że do budżetu wpływać będą należne podatki – powiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. 

Od 1 kwietnia 2018 r. każda firma będzie miała założone przez bank specjalne konto VAT. Nabywca towarów czy usług zdecyduje czy na rachunek rozliczeniowy dostawcy przeleje całą zapłatę, łącznie z kwotą podatku VAT czy tylko kwotę netto a podatek skieruje na jego konto VAT. Tak dzielone płatności mają, zdaniem Ministerstwa Finansów (MF), zablokować wyłudzenia zwrotów VAT i wyprowadzanie pieniędzy z budżetu państwa. Firma nie będzie mogła swobodnie, tak jak teraz, korzystać z posiadanych kwot podatku od towarów i usług. Pieniądze z konta VAT będzie mogła przeznaczać tylko na opłacanie tego podatku fiskusowi oraz kontrahentom. Uruchomienie nadwyżki z konta VAT na inne cele, np. na inwestycje, będzie możliwe tylko po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego (będzie na to miał 60 dni).

Wejście w system split payment ma się wiązać z korzyściami dla firm. Przede wszystkim otrzymywanie zwrotów VAT w nieprzekraczalnym terminie 25 dni. Ponadto firmie nie będzie grozić solidarna odpowiedzialność za długi podatkowe nierzetelnego dostawcy czy 30 proc. sankcja za nieprawidłowe rozliczenia podatku. Rząd szacuje, że dzięki wprowadzeniu split payment w ciągu 10 lat budżet państwa zyska z podatku VAT dodatkowe 81,5 mld zł. 

Eksperci podatkowi alarmowali, że podzielona płatnośc pogorszy płynność finansowa przedsiębiorców ponieważ nie będą mogli przeznaczać kwot VAT na swoje potrzeby biznesowe. MF uspokajało, że pogorszenie płynności nie dotknie wszystkich firm a tylko niektórych i to w tak małym stopniu że firmy bardziej docenią korzyści płynące ze split payment niż będą narzekać na zakłócenie płynności. Zdaniem resortu finansów, dzięki podzielonej płatności VAT zyska cała gospodarka ponieważ z rynku zostaną wyeliminowaniu oszuści podatkowi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu