Split payment staje się ciałem

opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Jeśli rząd przyjmie projekt, polskie firmy wezmą udział w podatkowym eksperymencie na skalę europejską.

Ministerstwo Finansów (MF) dopina swego. Prace nad projektem podzielonej płatności w VAT (split payment) wchodzą w finałową fazę. Jeszcze tylko akceptacja Rady Ministrów i ustawa trafi do Sejmu. Rząd ma się zająć projektem we wtorek 19 września. Prawdopodobieństwo jego przyjęcia jest ogromne, bo split payment to obecnie najpilniejszy i najważniejszy dla rządu projekt mający skutecznie zwalczać oszustwa i wyłudzenia w podatku VAT.

MF

„Mechanizm podzielonej płatności umożliwia organom podatkowym monitorowanie i blokowanie środków na rachunkach VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten z założenia utrudnia lub wręcz uniemożliwia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewni lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudni wyprowadzanie pieniędzy za granicę — czytamy w uzasadnieniu. Po 1 kwietnia 2018 r., kiedy ustawa ma wejść w życie, banki otworzą specjalne rachunki VAT dla wszystkich firm, mających w nich rachunki rozliczeniowe.

Split payment ma być dobrowolny — decyzja będzie należała do nabywcy towaru lub usługi, który będzie mógł wysłać sprzedawcy kwotę netto, a podatek od towarów i usług na jego rachunek VAT. Głównym problemem może być pogorszenie płynności finansowej przedsiębiorców, którzy nie będą mogli swobodnie korzystać z pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT (np. na opłaty czy inwestycje). Będą mogli tylko uiszczać z niego VAT w rozliczeniach z kontrahentami i fiskusem.

Żeby przeznaczyć nadwyżkę na inne cele, firmy będą potrzebowały zgody naczelnika urzędu skarbowego. Niedogodności mają być równoważone przez korzyści, z których najważniejszą będzie uzyskiwanie zwrotu VAT w nieprzekraczalnym terminie 25 dni. Ponadto firmie, które wejdzie w system, nie będą groziły: solidarna odpowiedzialność za długi podatkowe sprzedawcy, jeśli ten okaże się oszustem, sankcja VAT (30-procentowa kara za nieprawidłowe rozliczenie) ani wyższe odsetki za zwłokę za zaległości. Udział w systemie split payment ma także wejść w zakres tzw. Kodeksu należytej staranności weryfikacji kontrahentów, nad którym pracuje MF.

Projekt ma być gotowy do końca października. Organizacje przedsiębiorców generalnie popierają wprowadzenie split paymentu, który będzie podatkowym eksperymentem na skalę europejską (w okrojonej wersji występuje w dwóch krajach). W trakcie prac nad projektem eksperci ostrzegali, że błędne wdrożenie może boleśnie uderzyć w całą gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane