Rząd obiecuje aż 350 mln zł dla MSP

Rafał Jesswein
opublikowano: 22-12-2000, 00:00

Rząd obiecuje aż 350 mln zł dla MSP

Jeśli zsumować wszystkie zaplanowane środki, to po zatwierdzeniu budżetu państwa w roku 2001 na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczone zostanie blisko 350 mln zł. Oznacza to trzykrotny wzrost w stosunku do roku 2000.

Na realizację programu zapisanego w „Kierunkach działań rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw do 2002 roku” wydano w mijającym roku 20,04 mln zł. Zainteresowanie przedsiębiorców skorzystaniem z rządowej pomocy znacznie przekroczyło możliwości budżetu. W ciągu miesiąca złożono na przykład 465 takich wniosków o refundację części kosztów pozyskania certyfikatów ISO — pięciokrotnie więcej, niż zakładano.

— Zmobilizowaliśmy rezerwy i zrealizowaliśmy 140 z nich. Resztę sfinansujemy z budżetu 2001 roku. Nikt nie zostanie pominięty, jeśli złożył prawidłowo wypełniony wniosek — mówi Mirosław Marek, dyrektor Departamentu Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Gospodarki.

Dla porównania — w ciągu ostatnich dziesięciu lat certyfikaty ISO uzyskało niespełna 2000 polskich przedsiębiorstw.

Z różnych form wsparcia skorzystało blisko 20 tys. małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowe pieniądze...

— W Polsce działa ponad 2,5 miliona takich firm, mamy świadomość proporcji. Zainteresowanie przedsiębiorców utwierdza nas w przekonaniu, że nasze propozycje zmierzają w dobrym kierunku — twierdzi Mirosław Marek.

Dlatego w projekcie budżetu na 2001 r. na kontynuację programów zapisanych w programie rządowym zaplanowano trzykrotnie więcej środków (71,3 mln zł).

— Kolejne 20 mln zł zaplanowano w budżecie Komitetu Badań Naukowych, zostaną one przeznaczone na finansowanie prac na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Agencja Techniki i Technologii wesprze kwotą 9 mln zł firmy zainteresowane pozyskaniem nowych technologii lub wdrożeniem własnych rozwiązań — wyliczał wiceminister Tadeusz Donocik podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki.

W przyszłym roku dostępne będą też środki z funduszy unijnych.

— Mamy już zagwarantowane 26 mln EUR z funduszu PHARE. Trwają jeszcze negocjacje o dalszych 19 mln EUR — zapewniał Tadeusz Donocik goszczących w Ministerstwie Gospodarki przedstawicieli firm i organizacji współpracujących z Krajowym Systemem Usług MSP.

Około 90 mln zł przeznaczonych zostanie na promocję polskiego eksportu. Środki po raz pierwszy rozdysponowane zostaną w przetargach — będą nimi dysponować organizacje i instytucje proponujące najbardziej efektywne działania promocyjne oferowane małym i średnim firmom po konkurencyjnych cenach.

...i nowe zasady

— Chcemy skończyć z rozdzielnictwem pieniędzy przez urzędników — przekonywał Tadeusz Donocik.

Dysponować środkami będzie rozpoczynająca działalność 1 stycznia 2001 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, powołana na bazie Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

— To istotna zmiana. Fundacja realizowała rządowy program na podstawie umów dotyczących finansowania konkretnych projektów. Agencja będzie miała większe możliwości elastycznego reagowania na zapotrzebowanie przedsiębiorców i bardziej skutecznego wykorzystania rozproszonych dotąd środków — zapewnia Mirosław Marek.

Nowością w przyszłorocznym budżecie będą środki przeznaczone na dokapitalizowanie lokalnych i regionalnych funduszy poręczających małym i średnim przedsiębiorstwom komercyjne kredyty bankowe. Po nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne z 8 maja 1997 r., fundusze te zostaną zasilone również środkami pochodzącymi z części zysku wypracowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

— Wszystko wskazuje na to, że opinia rządu o projekcie nowelizacji ustawy będzie pozytywna — przekonuje Mirosław Marek.

Rafał Jesswein

r.jesswein@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Jesswein

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu