Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze

DI
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem skarbu państwa oraz o przekształceniach.

Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem skarbu państwa oraz o przekształceniach.

Dumny z przyjęcia projektu premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że ustawa wprowadza nowe instrumenty nadzoru. Dodał, że prywatyzacja i nadzór właścicielski były dziedziną, gdzie „odbywały się liczne nadużycia, następowała dzika prywatyzacja”.

Premier powołał się na raporty Najwyższej Izby Kontroli wskazujące, że sytuacja w prywatyzacji się poprawiła, jednak po wejściu w życie nowych przepisów nadzór właścicielski ma stać się „realny”. Zdaniem premiera, dotychczasowe regulacje „były ułomne”.

Celem ustawy, poza wprowadzeniem nowych instrumentów nadzoru właścicielskiego, jest przyspieszenie prywatyzacji. Nowe przepisy mają też wzmocnić nadzór nad tymi spółkami, które mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności rozwoju gospodarczego, takimi jak energetyka, monopole państwa, media elektroniczne, usługi pocztowe, produkcja oraz technologie dla wojska i policji, ochrona zdrowia oraz ratownictwo morskie i górnicze.

Wojciech Jasiński, minister skarbu, stwierdził po posiedzeniu rządu, że nowe przepisy wprowadzą jednolite standardy nadzoru oraz ułatwią planowanie prywatyzacji. Dodał, że zostaną określone spółki, które nie będą prywatyzowane.

Rząd w rozporządzeniu określi harmonogram sprzedaży akcji i udziałów skarbu państwa w pozostałych spółkach.

Nowe rozwiązania dotyczyć będą 1,5 tys. spółek oraz 300 przedsiębiorstw czekających na komercjalizację.

Minister dodał, że obecnie trwają prace nad listą spółek o istotnym znaczeniu dla skarbu państwa.

— Na tej liście będą różne spółki od przedsiębiorstw transportujących ropę, gaz i energię elektryczną po na przykład kopalnię soli w Wieliczce. Ta znajdzie się na niej nie ze względu na swoje wartości dla gospodarki, ale istotną wartość kulturową — powiedział Wojciech Jasiński.

Ustawa ma wprowadzić możliwość sprzedaży akcji skarbu państwa poprzez aukcje, bez względu na wielkość oferowanego pakietu.

Projekt zakłada też zawężenie obowiązkowego zakresu analiz przedprywatyzacyjnych. Ograniczą się one do wyceny przedsiębiorstwa oraz analizy stanu prawnego majątku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu