Rząd rozszerzy ofertę emerytalną

Katarzyna Ostrowska
25-11-2002, 00:00

Na początku 2004 r. mają ruszyć indywidualne konta emerytalne (IKE). O takim szacunkowym terminie mówi Krzysztof Pater, wiceminister pracy. W czwartek Rada Ministrów zaakceptowała założenia do ustawy.

— Założenia mogą zostać lekko zmodyfikowane w trakcie prac nad projektem ustawy. Kiedy on powstanie, trudno ocenić. Instytucje zaangażowane w IKE muszą mieć czas na dostosowanie — mówi Krzysztof Pater.

IKE będą mogły być realizowane w formie: inwestycji w fundusze inwestycyjne, indywidualnych rachunków papierów wartościowych prowadzonych przez domy maklerskie oraz ubezpieczeń na życie, pod warunkiem jednak, że minimum 90 proc. składki będzie inwestowana.

IKE mają być zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, podobnie jak fundusze emerytalne oraz pracownicze programy emerytalne (PPE). Według wyliczeń resortu, oznacza to odchudzenie budżetu o 8,3 mln zł, jeżeli do IKE przystąpi w pierwszym roku 3,5 mln osób. Dla gospodarki oznaczać to będzie przypływ dodatkowego 1 mld zł. Warunkiem zwolnienia z podatku ma być gromadzenie oszczędności do 60. roku życia. Minimalny okres oszczędności wyniesie prawdopodobnie 5 lat.

Podobnie jak w PPE, w kontach indywidualnych opodatkowana będzie składka, a świadczenie zwolnione. W opinii Krzysztofa Patera, jest to rozwiązanie bardziej opłacalne dla klientów.

Do IKE może wpływać maksymalnie 150 proc. średniego wynagrodzenia. Wiceminister zapewnia, że między różnymi formami IKE będzie swobodny przepływ środków. Uczestnicy PPE będą mieli możliwość przeniesienia środków do IKE i odwrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd rozszerzy ofertę emerytalną