Rząd ulży prądożercom

opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Duzi odbiorcy energii dostaną rekompensaty. Mogą liczyć na 25 proc. przychodów z uprawnień do emisji CO2, które w tym roku sięgną nawet 6 mld zł.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) przygotowało projekt ustawy wprowadzającej rekompensaty dla dużych odbiorców prądu. Resort obawia się, że skutkiem obserwowanych od miesięcy podwyżek cen energii będzie likwidacja wielu działających w Polsce firm i utrata tysięcy miejsc pracy. Europejscy konkurenci mają ulgi w cenach prądu. W efekcie krajowym biznesom trudno z nimi konkurować.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, obiecała wsparcie dla firm energochłonnych. Po kilku tygodniach negocjacji z przedsiębiorcami opracowano projekt.
Zobacz więcej

ZGODNIE Z PLANEM:

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, obiecała wsparcie dla firm energochłonnych. Po kilku tygodniach negocjacji z przedsiębiorcami opracowano projekt. Fot. Marek Wiśniewski

„W krajach sąsiednich, przede wszystkim w Niemczech, odbiorcy energochłonni cieszą się znaczącymi ulgami w kosztach regulacyjnych. Oprócz tego objęci są systemem rekompensat z tytułu pośrednich kosztów emisji oraz korzystają z możliwości świadczenia usługi zarządzania popytem energii (DSR). W rezultacie całkowity koszt energii (uwzględniający ceny hurtowe i narzuty regulacyjne) dla odbiorców energochłonnych w Polsce jest o 70 proc. wyższy w porównaniu z odbiorcami w Niemczech” — szacuje MPiT w dokumencie zapowiadającym zmianę przepisów i wprowadzenie rekompensat.

W naszym przemyśle energochłonnym pracuje 400 tys. osób, a wraz z podmiotami kooperującymi w sektorze zatrudnionych jest 1,3 mln osób, czyli około 8,3 proc. wszystkich zatrudnionych. Z powodu droższego prądu, wielu z nich może stracić pracę. MPiT proponuje więc udzielenie podmiotom zużywającym dużo prądu udzielenie rekompensat. Mogą liczyć na 25 proc. przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO 2 osiągniętych w roku poprzedzającym okres, za który przyznawane są ulgi.

— W 2017 r. wpływy z emisji CO 2 wyniosły około 1,2 mld zł, w tym roku można szacować je na 4-6 mld zł. Dzięki rekompensatom różnica w cenach energii dla przemysłu w Polsce i innych krajach Europy przestanie się pogłębiać, ale nie zostanie zniwelowana — twierdzi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Wielu przedsiębiorców energochłonnych liczyło na rekompensaty sięgające nawet 50 proc. przychodów z uprawnień do emisji CO 2. Podobne wskaźniki obowiązują w Niemczech. Stefan Dzienniak przyznaje, że obecne unijne przepisy na nie pozwalają, ale zaznacza, że w 2021 r. wchodzi w życie dyrektywa określająca wskaźnikrekompensat na 25 proc. Najwyraźniej rząd już się do niej zastosował.

Stefan Dzienniak przypomina też, że energia drożeje ponieważ rosną ceny uprawnień do emisji CO 2 oraz koszty zakupu węgla, który jest głównym źródłem zasilania polskiej energetyki. Wskazuje jednak, że w tym roku nawet 17-18 mln ton węgla może trafić do Polski z importu. Uważa więc, że zamiast upierać się przy używaniu węgla jako głównego surowca gwarantującego bezpieczeństwo energetyczne, należy pomyśleć o dywersyfikacji. Szacuje też, że w Polsce brakuje około 2 mln ton stali płynnej rocznie, ale przy obecnych cenach węgla i prądu trudno zachęcić firmy do inwestycji w jej wytwarzanie. Nawet przy zaproponowanych preferencjach.

Dostawcy stali i tak są w dobrej sytuacji, ponieważ mają pewność, że kwalifikują się do korzystania z proponowanych przez rząd rekompensat. Takiej pewności nie mają natomiast przedstawiciele odlewni metali, które boleśnie odczuwają podwyżki cen prądu. Andrzej Ryba, prezes Odlewniczej Izby Gospodarczej twierdzi, że z dotychczasowych założeń wynikało, że preferencje obejmą 30-50 podmiotów, ale branża odlewnicza zostanie pominięta. W zapowiadanym projekcie, MPiT nie określa na razie listy firm i sektorów mogących ubiegać się o rekompensaty, ale zakłada, że skorzysta z nich 300 działających w Polsce podmiotów. Nie wiadomo jednak, czy w gronie beneficjentów znajdą się także odlewnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu