Rząd wysupłał na drogi lokalne 1,3 mld zł

AR, współpraca: KAP
opublikowano: 21-03-2018, 15:19
aktualizacja: 21-03-2018, 15:37

Rząd przekaże na tzw. "schetynówki" więcej niż wcześniej zakładał. W budżecie na ten rok planowane było 800 mln zł, będzie 1,3 mld zł.

– Rząd zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów poprzez wsparcie drogowej infrastruktury lokalnej – poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wojewodami.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o powiększeniu funduszu na loklane drogi, który wcześniej sam ochudził. Na zdjęciu premier obok ministra Jerzego Kwiecińskiego.
Zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o powiększeniu funduszu na loklane drogi, który wcześniej sam ochudził. Na zdjęciu premier obok ministra Jerzego Kwiecińskiego. Fot. KPRM

 Zapowiedział, że w tym roku rząd przeznaczy na lokalne drogi łącznie 1,3 mld zł, podkreślając, że jest to kwota o 500 mln zł większa niż ta, która była wcześniej planowana w budżecie. Dodatkowe pieniądze dostaną nie gminy i powiaty, ale województwa.

 To dobra wiadomość dla samorządów, które narzekały, że rząd sukcesywnie obcina fundusze na lokalne drogi. W ubiegłym roku zmniejszył budżet tzw. „schetynówek” o 200 mln zł, a na ten rok planował przekazać na ten cel o 300 mln zł mniej, o czym pisaliśmy w „Pulsie Biznesu".

Harmonogram programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej zaplanowany jest na lata 2016 – 2019. Zgodnie z jego pierwotną wersją, ustanowioną przez rząd PO, w ciągu czterech lat do lokalnych zarządców trafić miało w sumie 4 mld zł (a drugie tylke miały wyłożyć same samorzady). Z tej kwoty – 800 mln w pierwszym roku, 1 mld zł w roku 2017 oraz po 1,1 mld zł w latach 2018 i 2019. 

 Koordynację i nadzór nad programem premier przekazał wojewodom.

– Budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt całego naszego rozwoju gospodarczego i dzięki odpowiednim połączeniom komunikacyjnym możliwe będzie m.in. tworzenie nowych centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych – stwierdził premier.

Szef rządu dodał, że drogi lokalne wymagają remontów, odbudowy, ale także nowych inwestycji w gminach i powiatach, które do tej pory były zaniedbywane.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, współpraca: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu